Menstrüel migren tanısı alan olgularda tedavi seçenekleri ve asetazolamidin tedavideki yeri
Role of acetazolamide in treatment of the patients with diagnosis of menstrual migraine
- Tez No: 632141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN KISABAY AK, PROF. DR. BEYHAN CENGİZ ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş: Kadınlarda menstrüel siklus ve hormonal değişiklikler migren tetikleyicileri arasındadır. ICHD-3, kriterlerine göre, menstrüel migren (MM) pür menstrüel migren (PMM) ve menstrüasyonla ilişkili migren (MİM) olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Çalışmamızda kısa dönem profilaksi olarak asetazolamid kullanan hastaların her iki grupta tedavi öncesi ve tedavi sonrası (3.ay) olmak üzere Vizüel Analog Scale (VAS) testiyle başağrısı şiddetinin; Headache Impact Test (HIT) ve Migraine Disability Assessment (MIDAS) testleriyle yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başağrısı polikliniğine MM tanısı ile başvuran olgular etik kurul onayı sonrası retrospektif olarak dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, alışkanlıkları, başağrısı özellikleri sorgulandı. Hastalara kısa dönem profilaksi tedavisi, öngörülen menstrüasyon başlangıcından 2 gün önce başlanarak toplam 5 gün asetazolamid 500 mg/gün tedavisi uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası VAS, MIDAS ve HIT testleri yapıldı. Bulgular: 26 adet PMM, 26 adet MİM hastası saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Migraine triggers in women include menstrual cycle and hormonal changes. According to ICHD-3 criteria, menstrual migraine (MM) is divided in two groups as pure menstrual migraine (PMM) and menstrual-related migraine (MRM). The present study aimed to evaluate and compare severity of headache using visual analog scale (VAS) and effects on quality of life using Headache Impact Test (HIT) and Migraine Disability Assessment (MIDAS) tests before and after (on 3 months) treatment in both groups of patients using acetazolamide for short-term prophylaxis of migraine. Methods: The patients presenting to Headache out-patient clinic of Neurology Department of Medical Faculty Celal Bayar University with diagnosis of MM were retrospectively reviewed based on inclusion and exclusion criteria after taking approval from the Ethics Committee. Demographic characteristics, habits, and features of headache were queried. As shMean-term prophylactic treatment, acetazolamide was given at dose of 500 mg daily for 5 days from the time two days before predicted onset of the menstrual cycle. VAS, MIDAS, and HIT tests were performed before and after treatment. Findings: A total of 26 patients with PMM and 26 patients with MRM were detected. In overall and group-level comparisons before and after treatment in the patients using acetazolamide, statistically significant improvement was found (p < 0.05) in MIDAS score in both groups of patients with the difference being more prominent in the MRM group but there was no significant difference in VAS and HIT scores between the groups Conclusions: Using acetazolamide for short-term prophylaxis in the patients with diagnosis of MM leads to decreased severity and frequency of headache and improvement in quality of life. Our study was emphasized in the literature for the first time.