The evolution of social justice discourse of Turkish İslamism and anti-capitalist Muslims
Türk İslamcılığında sosyal adalet söyleminin evrimi ve anti-kapitalist Müslümanlar
- Tez No: 342200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, Türk İslamcılığının sosyal adalet söylemini ve Türkiye?de anti-kapitalist Müslüman politikanın ortaya çıkışını incelemektedir. Tez, 1970?ten günümüze İslamcı liderlerin ve İslamcı partilerin söylemlerine bakmaktadır. Araştırma öncelikle İslamcı düşünür ve politikacıların kitaplarına, İslamcı liderlerin konuşmalarına, bazı anti-kapitalist Müslümanlarla yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Ek olarak, İslamcı hareket hakkında makaleler ve gazete haberleri kullanılmıştır. Çalışmanın vardığı sonuçlar, Müslümanlar arasında artan eşitsizliğin ve neo-İslamist AKP iktidarının anti-kapitalist bir Müslüman politikasını mümkün hale getirdiği ve böylelikle Türkiye?de, İslam?da sosyal adalet söylemine dayalı bir İslami özgürlük teolojisinin ortaya çıktığıdır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines social justice discourse of Turkish Islamism and emergence of an anti-capitalist Muslim politics in Turkey. It looks at discourses of the Islamist parties and Islamist leaders in Turkey from 1970s to today. The research was primarily based on books of Islamist thinkers and politicians, speakings of Islamist leaders and interviews of some anti-capitalist Muslims. Additionally, articles about Islamist movement and newspaper reports were used. The conclusions reached were that the rising inequality among Muslims and AKP?s power which is neo-Islamist made an anti-capitalist Muslim politics become possible in Turkey and an Islamic liberation theology which is based on social justice discourse in Islam emerged.