Punishment, education and reintegration policies in a penitentiary housing convicted youth in Turkey: A study in the Izmir Juvenile Education House
Türkiye'de hükümlü çocukların bulundurulduğu cezaevlerinden İzmir Çocuk Eğitimevi'nde çalışma: Cezalandırma, eğitim ve toplumla bütünleştirme
- Tez No: 342216
- Danışmanlar: DOÇ. CENGİZ KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, Türkiye'de hükümlü çocukları barındıran cezaevleri içinden İzmir Çocuk Eğitimevi'ne odaklanarak, cezalandırma ve eğitim prensiplerinin birbirinin içine geçişini söylemsel ve pratik düzeyde incelemektedir. Hükümlü çocukları barındıran cezaevleri, tarih boyunca, eğitimi ve özellikle mesleki eğitimi, bir ıslah mekanizması olarak endüstri ve servis sektörü üzerinden uygulamıştır. Bugün, Türkiye'de hükümlü çocukları barındıran Çocuk Eğitimevi, başlıca ıslah metodu olarak örgün/yaygın eğitimi ve mesleki eğitimi uygulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bugünün Çocuk Eğitimevlerinin hükümlü çocukları idare edişini hükümlü çocukların tecrübe ettiği ve algıladığı şekilde ortaya koymaktır. Çocuk Eğitimevi'nin tarihsel gelişimi, kurum diskurunu incelemede ayrıca yardımcı olmaktadır.Günümüzde, hükümlü çocukların eğitim seviyeleri, onların Çocuk Eğitimevi'nde tabi olacakları programı belirlemektedir. Bu seviyelere göre belirlenmiş ve Eğitimevi programı dahilinde alınan bu eğitimler hükümlülüğün çok farklı ve özel şekillerde tecrübe edilmesine neden olmaktadır. Bununla beraber, hükümlülerin kurumdaki varlığı günlük programlarla detaylı olarak belirlenmekte; disiplin, gözetim, tahakküm, öznelleştirme ve en önemlisi kendini biçimlendirme teknikleri hükümlüyü biçimlendirmeyi amaçlayan yöntemler olarak göze çarpmaktadır. Nitekim Çocuk Eğitimevi, diğer cezaevlerine nazaran kendini farklı bir yerden konumlandırmakta ve bu konumlandırma, Eğitmevi'ne özel cezalandırma prensip ve pratiklerine yol açmaktadır. Bu prensip ve yöntemlerin analizi, İzmir Çocuk Eğitimevi'nde gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, odak grubu çalışması ve katılımcı gözlem yöntemiyle analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the interpenetration of the principles of punishment and education at the discursive and practical level through focusing on the Izmir Juvenile Education House which is one of the penitentiaries receiving convicted youth in Turkey. From the very beginning, penitentiaries for juvenile convicts have employed educatory practices, and particularly vocational training through industrial or service sector works. Today, the Juvenile Education House which receives the convicted youth in Turkey incorporates educational practices as the basis of its correction method in the form of formal and vocational training. The main concern of this study is to illuminate today?s Juvenile Education Houses? governance of convicted youth as it is experienced and perceived by the convicted youth, itself. The historical transformation of the Juvenile Education House is also helpful in scrutinizing its institutional discourse.Today the specific educational levels of the convicted youth determine their programs in the Juvenile Education House, while the education received in relation to this background, within the walls of the institution, results in diverse and distinct experiences of conviction itself. In addition, techniques of discipline, surveillance, dominance, subjectification and, above all, self-formation stand out as the primary power mechanisms to shape the inmate as the convicts? presence in the institution is determined minute by minute via daily schedules. Thus, the self-positioning of the Juvenile Education House, in relation to other correctional facilities, eventuates in distinct punitive policies and practices intrinsic to the institution itself. The analysis of these policies and practices is based on in-depth interviews and a focus group conducted with the residents as well as participant observation within the İzmir Juvenile Education House.