The foundation of a professional group: Physicians in the Nineteenth Century modernizing Ottoman empire (1839-1908)
Bir mesleki grubun oluşumu: On Dokuzuncu Yüzyıl modernleşen Osmanlı İmparatorluğu'nda hekimler (1839-1908)
  1. Tez No: 342221
  2. Yazar: CEREN GÜLSER İLİKAN RASİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Deontoloji ve Tıp Tarihi, Tarih, Science and Technology, Medical History and Ethics, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu tez On Dokuzuncu Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk Tıp Okulu'nun açıldığı Tanzimat Dönemi ile yeni tıbbi kurumlar ile siyasi atmosferin ortaya çıktığı İkinci Meşrutiyet dönemi arasında modern hekimliğin bir meslek grubu olarak oluşumunu ele almaktadır. Çalışmanın amacı modern devletin oluşumunun bu belirli mesleğin ortaya çıkışı ile çakışma noktalarını yeni gelişmeye başlayan ilerlemecilik ve modernism fikirleri ekseninde ortaya koymaktır.Çalışma ilk olarak On Dokuzuncu Yüzyıl'ın yeni tıbbi teknoloji ve anlayışının yarattığı genel atmosferi tasvir etmektedir. Bunun ardından tıbbi faaliyetleri düzenleyen sistemi anlatmakta ve tıbbın bu sistemin dışında kalan icracıları ile başa çıkma yöntemleri incelenmektedir. Daha sonrasında, bu sistem içerisinde tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi okuldaki gündelik hayatın siyasi ve politik faaliyetlerini vurgulayarak tartışılmaktadır. Son olarak üzerinde durulan nokta ise memleket hekimleri ile karantina hekimleri vasıtasıyla Osmanlı vilayetlerindeki sivil faaliyetler ile bunlara karşı geliştirilen tepkiler üzerinedir.Böylelikle modern hekimin ortaya çıkışı devlet nazarındaki değişim, hekimlerin kendilerini ve mesleklerini algılayışı ile toplumun hekimlere bakışı gözönünde bulundurularak ve esas olarak Başbakanlık Osmanlı Arşivleri belgelerine ek olarak hekimlerin biyografileri ile hatıratı kaynak olarak kullanılması ile tahlil edilmiştir. Çalışma bu mesleki elitin halkla, devletle ve meslekle ilişkisine bakarken gündelik hayatı sunmayı ve modern devletin ilerlemeci ve merkezileştirmeci idari anlayışının tesis ettiği hukuki yapılanmanın arkasındaki gündelik gelişmelere bakmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Physicians in the Nineteenth Century Modernizing Ottoman Empire (1839-1908)This dissertation studies the foundation of the modern professional group of physicians in the nineteenth century Ottoman Empire between the Tanzimat period, during which the first School of Medicine was introduced, and the Second Constitutional Period, after which new medical institutions and political atmosphere were born. The aim of the research is to find out the process in which the modern state formation overlapped with the appearance of this specific profession by considering new ideas of progressivism and modernism.The research first describes the general atmosphere created by the new medical technologies and understanding of the nineteenth century. Then, the new system regulating medical activities is explained and the ways to deal with irregular practitioners is analyzed. After that, within this new system, the formation of a medical student is described by focusing on an ordinary life within the school with political and medical activities. The final focus is given to their civilian activities and the different reactions to them in the Ottoman provinces through the study of provincial physicians and the quarantine doctors.The appearance of the physician is analyzed through the consideration of the shift in the eyes of the state, the self-perception of the physicians, and the perception of the physicians by the common people by primarily the use of the Prime Ministry Ottoman Archives in addition to the memoirs and biographies of the physicians. The study targets the introduction of everydayness of these professional elite in relation to the people, the state and the profession itself, and to look behind the legislations introduced under the progressivist and centralizing administrative mentality of the modern state.