Bergama yöresi Tahtacı ve Çepni ağızları (İnceleme-Metin-Sözlük)
Bergama Tahtaci and Çepni dialects
- Tez No: 342249
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 644
Özet
İzmir'e bağlı çok eski bir geçmişi olan Bergama ilçesi Türklerin Anadolu'ya göçleriyle birlikte iskân edilmiş çeşitli Türk boylarının yaşadığı bir yerleşim birimidir. Bu tez, bugüne kadar üzerinde ayrıntılı çalışma yapılmamış bir bölge olan Bergama'nın, Çepni ve Tahtacı boylarının ağız özellikleri incelenecektir. Ayrıca Türkiye ağız haritasının ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İlçenin ağzını oluşturan 9 köy seçilmiş ve metinler üzerinden ilk sonuçlar ortaya konulmuştur.Anahtar KelimelerAğız, Anadolu ağızları, Türkiye Türkçesi ağızları, Bergama Tahtacı ve Çepni ağızları.
Özet (Çeviri)
District of Bergama, which is bound to İzmir and has a long history, is a settlement where Turkish people inhabited with their immigrations to Anatolian and where a variety of Turkic tribes lived. In this study, the features of the dialects of Çepni and Tahtacı tribes in Bergama, a region which it has not worked through so far, have been examined. What is more, this study aims to make contributions to revealing Turkish Dialect Map. Nine villages that constitute the dialects of the district are choosen and the first results from the texts have been exhibited.KeywordsDialects, Anatolian dialects, Turkey Turkish dialects, Bergama Tahtacı and Çepni dialects.