Delacroix'in resim sanatındaki yeri ve yapıtlarından olan Halka Önderlik Eden Özgürlük adlı yağlı boya resmin yaratımındaki sosyal gerçeklik olguları
The place of Delacroix in painting art and the notions of art and social reality in the creation of his oil painting Liberty Leading the People
- Tez No: 342306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURAN ENGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada Delacroix? nın `` Halka Önderlik Eden Özgürlük ?? adlı tablosu temel alınarak Delacroix ile yaşadığı dönemdeki sanatsal ve sosyal gerçeklik olguları ele alınmıştır. Fransa?da İmparatorluğun bitimiyle 1848 yılları arasında gelişen siyasi ihtilal aynı zamanda Avrupalıların duygu ve düşüncelerini de derinden etkileyen bir ihtilaldir. Fransız Devrimi?nin hararetli geçmesi özellikle sanatı ve sanatçıları çok etkilemiştir. Sanat giderek toplumun ve bireylerin kendini ifade etme gücüne dönüşmüş ve böylelikle özgür ruhu ilahlaştıran, öznel sanatsal yaratılarla beslenen Romantizm gün ışığına çıkmıştır. Romantizm denildiğinde Fransa?da akla ilk Delacroix gelmektedir. Fransız ve 1830 Temmuz Devrim?inin rüzgârından etkilenmiş, çok güçlü olmayan bedeniyle, kabuğuna çekilmek yerine resim çalışmalarıyla o yıllarda toplumda sıcağı sıcağına var olduğunu kanıtlamıştır. Bunun da en büyük kanıtı `` Halka Önderlik Eden Özgürlük ?? tablosudur. Tablosunda devrimi tekrar yaşamış, tüm hassasiyeti ve lirik fırçasıyla gözler önüne sermiş, kullandığı figürlerle de o süreci ne kadar içinde yaşadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study discusses Delacroix and the notions of art and social reality in his time, on the basis of his work ?Liberty Leading the People?. The political revolution which developed between the end of the Empire and 1848, is also a revolution which affected the feelings and thoughts of all Europe ansprofoundly. The fervency of the French Revolution has specifically influenced art and the artists. Gradually, art has become a power for the expression of society and individuals. Thus, Romanticism emerges, deifying the free soul, nourished by subjective creations of art. When Romanticism is pronounced, Delacroix is the first name that comes to mind in France. He was deeply moved by the French and 1830 July Revolutions. In his frail form, rather than retiring into his own shell, through his works of art, he proved his existence with in the society in the heat of the moment. The major proof of this is the painting ?Liberty Leading the People?. In this painting, he lives the revolution over, presenting it with all his sensitivity and lyric brush strokes. His figures show how much he internalized that process.