19. ve 20. yüzyıllar oryantalist resim sanatında Cezayir
19th and 20th century orientalist art of painting
  1. Tez No: 993680
  2. Yazar: MEHMET EMİN ZORBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
19. ve 20. yüzyıl Batı sanat ortamında Oryantalizm birçok sanatçının ilgi odağı olmuştur. Sanatçılar farklı akımlar çerçevesinde eserler üretse de oryantalizm, bir tema olarak sanatçıların eserlerindeki ortak bir yönü oluşturmuştur. Oryantalizm, genellikle 19. yüzyıl Avrupa sanatı ile ilişkilendirilmiştir ve Doğu temalarının, figürlerinin ve manzaralarının daha çok romantikleştirilmiş ve egzotikleştirilmiş tasvirlerini içermektedir. Bu tezde 19. ve 20. yüzyıl Batı sanat ortamında, eserlerinde Cezayir ülkesini konu alan Batılı Oryantalist sanatçıların yaşam öyküsü ve eser örneklerine yer verilmiştir. 19. yüzyılın ilk yarısında birçok sanatçı Kuzey Afrika'yı ziyaret etmiştir. En çok ziyaret edilen yerler arasında; Mısır, Tunus, Fas ve Cezayir yer almaktadır. Eugène Delacroix, Théodore Chassériau ve Eugène Fromentin gibi önemli birkaç Avrupalı ressamın yanında Samuel Colman, Frederick Arthur Bridgman ve John Singer Sargent gibi Amerikalı ressamlar da Cezayir'i ziyaret etmiştir. Cezayir'e seyahat eden sanatçılar; oradan çeşitli manzaralar, savaş sahneleri, figürler, yapılar, gündelik yaşam sahneleri gibi konuları eserlerinde işlemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the 19th and 20th centuries, Western artists focused on Orientalism. Artists from various movements shared this theme. Orientalism, often tied to 19th century European art, featured romanticized and exoticized Eastern scenes, people, and places. This thesis examines how 19th and 20th century Western Orientalist artists represented Algeria by focusing on their biographies and selected works. In the early 19th century, many artists visited North Africa, most often traveling to Egypt, Tunisia, Morocco, and Algeria. Prominent European painters such as Eugène Delacroix, Théodore Chassériau, and Eugène Fromentin, as well as American artists including Samuel Colman, Frederick Arthur Bridgman, and John Singer Sargent, traveled to Algeria. These artists depicted landscapes, battle scenes, human figures, architecture, and scenes of daily life in their works.