Denetim dizgelerinde model indirgeme yöntemleri
Model reduction methods in control systems
- Tez No: 34232
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, tarihsel gelişime dayalı olarak denetim dizgelerinde model indirgeme üzerine geliştirilen yöntemler derinlemesine incelenmiş; günümüzde en yaygın olarak kullanılan, sıralı gerçek Schur biçimi ayrışımı ile model indirgeme, Hankel düzgüsü yaklaştırımı ile model indirgeme, dürtü yanıt Gramian'larının kullanımı ile model indirgeme ve sıklık ağırlıklı dengeli gerçekleştirim ile model indirgeme yöntemlerinin, bir indirgeme yönteminin uyması gereken niteliklere, ne kadar uyduğu sınanmış; önerilen yöntemler sıklık ve zaman tabanlarında ayrıntılı olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca boyutu azaltılacak dizgenin derecesi hakkında öneride bulunan bir yöntemin, model indirgeme yöntemlerinden bağımsız olarak kestirimde bulunabildiği gösterilmiştir. Bu yöntem özgün dizgenin özdeğerlerini göz önünde bulundurarak indirgenmiş modelin uygun derecesi hakkında kestirim yapmaktadır. Bu kestirimin önerdiği derecelerin en iyi çözümler olduğu gösterilmiştir. Adı geçen yöntemlerin karşılaştırılması ve yöntemlerin çeşitli dizgelerle sulanabilmesi için MATLAB (sürüm 4.0) izlencesi allında çalışan bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım konu edilen dört yöntemi kullanarak model indirgemeye, indirgenecek modelin derece kestirimine ve model indirgeme yöntemleri ile elde edilen modellerin karşılaştırılmasına olanak sağlamaktadır. Çalışmada, kullanılan yöntemlerin her birinin değişik özelliklere sahip oldukları gösterilmiş ve yöntemler hakkında yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The methods developed on model reduction in control systems, are investigated in depth. The methods which have found a general acceptance are model reduction via ordered real Schurform decomposition, model reduction via Hankel norm approximation, model reduction via impulse response Gramians and model reduction via frequency weighted balanced realization. These methods are tested to find out whether they fulfill those accepted qualifications of a model reduction scheme. It is shown that a proposed method estimates the degree of the reduced model independent of the model reduction algorithm. This method estimates the appropriate degree of the reduced model by using the eigenvalues of the original system. These estimated degrees are shown to be the optimal solutions. In order to make comparisons among the above methods and to test them on various systems, a computer program has been developed, running under MATLAB 4.0. The program is able to achieve a reduced model by use of one of the four methods; to estimate the degree of the reduced model, and to compare those reduced models. It is shown that the methods mentioned above have different properties, some of which are advantages and some are disadvantages. Discussions and interpretations are provided in the conclusions.