Liselerde matematik puanının fen, türkçe ve sosyal puanları arasındaki ilişkileri
Relations between mathematics scores and science, Turkish and social scores in lycees
  1. Tez No: 34234
  2. Yazar: ASLI YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, ÖYS'ye dershaneye devam ederek hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin, dershane deneme sınavlarında ve ÖYS' de, MF ve TM puan gruplarından ortak yanıtlanan Matematik testi puanları ile fen, turkçe, sosyal puanları arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu saptamaya yönelik bir çatışmadır. Bu amaçla araştırmada, özel bir dershanede 1992-1993 öğretim yılında ÖYS' ye yönelik yapılan beş deneme sınavı ile 1993 ÖYS sonuçlan kullanılmıştır. Gerek dershane deneme sınavlarındaki gerekse ÖYS' deki matematik puanları ile fen, Türkçe, sosyal puanları arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile hesaplanmıştır. Bulunan korelasyonların manidarlığı ise t testiyle sınanmıştır. Araştırma sırasında 0.05 anlamlılık düzeyi kutlanılmıştır. Yapılan çalışmalarda, hem dershane deneme sınavlarında hem de ÖYS' de MF grubu için matematik İle fen, Türkçe; TM grubu için matematik ile Türkçe, sosyal puanlan arasında anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is a work toward the determination of how the relationship, for high-school last year students, who are preparing for the ÖYS exams by continuing special courses, in probation exams of special courses and ÖYS, between Mathematics test scores, which are commonly answered in MF and TM groups, and science, Turkish, social scores, is with this aim, in the research, the results of the five probation examinations, which has been made towards ÖYS, and 1993 ÖYS results have been used. Both of the relationships between the mathematics scores in special course probation examinations and science, Turkish, social scores and in ÖYS have been calculated with Pearson's Product Moment Correlation Coefficient. The significance of correlations which have been found has been tested with t-test. During the research 0.05 significance level has been used. After the researches which have been made, meaningful relationships have been found between mathematics and science, Turkish for MF group, mathematics and Turkish, social points for TM group both in the special courses probation examinations and ÖYS. At the end of the research some proposals have been made.