Aşık Davut Sulari'nin aşıklık geleneğindeki önemi ve TRT repertuarı dışındaki 11 eserinin müzikal analizi
Significance of Aşik Davut Sulari in minstrelsy tradition and musical analysis of his 11 literary work falling outside the TRT repertoire
  1. Tez No: 342417
  2. Yazar: TÜLAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Âşık Edebiyatı içinde yer alan âşıkların biyografisi ve eserlerinin tespit edilip değerlendirilmesi, bu edebiyat şubesinin edebiyat tarihi içerisinde gerçek yerini almasında büyük önem arz etmektedir.Âşıklık geleneği iletişim çağında önemini nispeten yitirmiştir. Âşıklık geleneğindeki pek çok kriter bugün aranamamaktadır. Bunun nedeni, artık eskisi gibi bu geleneğe uygun âşıkların yetişmemesidir. Geleneğin değerini yitirdiği bu çağda sayıları hızla azalan âşıklarımızı ön plana çıkarmak oldukça önemlidir. Gelecek kuşaklara bu geleneği aktarmak başlıca hedeftir.Türk milletinin kendine özgü kültür göstergelerinden biri olan âşıklık geleneği içinde yetişmiş ozanlardan biri de Âşık Davut Sulari'dir. Âşık Edebiyatı'nın önemli bir kilometre taşı olan Âşık Davut Sulari'nin hayatını, eserlerini sınıflandırarak kullandığı tarz ve müzikal analizlerini, üslûp ve muhtevayı tanıtmak; eserlerini konu, nazım şekilleri, yapısı bakımından tahlil etmek çalışmamızın amaçlarıdır.Bu araştırmada Âşık Davut Sulari'nin hayatı, sanatı, eserleri, eserlerini icra ediş şekli ve müzikal analizleri incelenmiştir. Çalışma; giriş, beş ana bölüm, sonuç, kaynaklar ve ekler kısımlarından oluşmaktadır. Yöntem olarak yazılı kaynaklara veDavut Sulari'nin eserlerine başvurulmuştur. Ayrıca Davut Sulari'nin torunu Öznur Sulari ile de görüşme yapılmıştır. Âşıklarla yaşadıkları yöre arasında sıkı bir bağ vardır. Çalışmamızın ikinci bölümünde aşığın doğup büyüdüğü Erzincan ilinin tarihi, coğrafi yapısı, ekonomik durumu, sosyokültürel özellikleri araştırılıp irdelenmiştir.Üçüncü bölümde, Âşık Davut Sulari'nin hayatı, Âşıklık geleneği ve Âşık Edebiyatı, Sulari'nin âşıklığa adım atışı ve Âşık edebiyatındaki önemli kavramlar üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde, Âşık Davut Sulari'nin şiirleri edebi sanatlar yönünden incelenmiş, şiirlerinde yer alan mahalli söyleyişler, Erzincan ağız özellikleri şiirlerinin şekil özellikleri, biçim ve türleri hakkında bilgi verilmiştir.Beşinci bölümde, Âşık Davut Sulari'nin 11 Eseri'nin notaya alınıp müzikal açıdan analizleri ayrıntılı bir biçimde incelenilmiştir. Sulari'nin TRT repertuarında bulunan eserlerine yer verilip, albüm ve plaklarında okuduğu eserler yazılmıştır.Sonuç bölümünde, çalışmanın içerisinde yer alan bütün veriler değerlendirilmiş, bunlardan çıkarımlar bir bütün olarak sunulmuştur.Çalışmamızın ekler bölümünde ise derlenen 11 eserin ses kayıtlarına, TRT repertuarındaki eserlerine, Davut Sulari'ye ait fotoğraflara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The biographies of minstrels performing within the scope of Minstrelsy Literature and identification as well as analysis of their literary works, have a great importance in placing this branch of literature at its actual position in the history of literature.The Minstrelsy Tradition has relatively lost its significance in the communication age. Most of the criteria in this tradition have not been asked for any more. The reason is that, there are not many minstrels as in the past that are trained according to the rules of minsterlsy tradition. It is of considerable importance to sustain that minstrels, who are in fact dwindling in number, stand in the foreground, especially in this age of diminishing traditional values. The main target is to pass this traditional inheritance to the forecoming generations.One of the professional minstrels, matured in Turkish minstrelsy tradition that is one of the cultural benchmarks of Turkish tradition is Âşık Davut Sulari. The basic aims of our study is to give information about the life of this minstrel who can be addressed as a milestone in this tradition, to classify his works and to introduce hismethod and musical analysis as well as his idiom and content; and to analyse his works from the perspectives of theme, verse form and structureIn this study, the life of Âşık Davut Sulari, his art, his outputs, his way of performing his works and his musical analysis are examined. The organisation of the paper is as follows: Introduction, five major sections, conclusion, references and attachments. As a methodology, written sources and the works of Davut Sulari are referred to. Moreover, an oral conversation is conducted with Öznur Sulari, the granddaughter of Davut Sulari. There is a close relationship between minstrels and the places where they have lived. In the second part of our study, the province Erzincan, where our minstrel has been brought up, its history, geographical structure, economical and social characteristics are investigated.In the third part, his life, the minstrelsy tradition and literature in general is addressed to and how Sulari became a minstrel is illustrated. İmportant notions and concepts in minstrelsy literature are explained.In the forth part his poems are analysed literally, and brief information is given about endemic language used in his poems and the local accent characteristics in Erzincan, the structural features of his poems and the formats and sorts associated.In the fifth part, Davut Sulari?s 11 works are composed and inspected in detail from a musical perspective. Sulari?s works within the T.R.T repertoire are presented and works performed that are sited in his albums and records are listed.As a conclusion, all data and information given throughout the study have been evaluated and the consecutive outcomes are presented as a unitary summary.The sound records of the 11 musical compositions studied, the works within the T.R.T repertoire and photographs of Davut Sulari are presented in the Attachment section of the study.