Merkezi ısıtma sistemlerinin termodinamik analizi ve çeşitli parametre değişimlerinin ekserji verimliliği ve yakıt tüketimine etkisinin incelenmesi
Thermodynamic analyse of central heating systems and examination of various parameters effect on exergy and fuel consumption
  1. Tez No: 342514
  2. Yazar: SERDAR TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Merkezi ısıtma sistemlerinin termodinamik analizi ve çeşitli paramet-relerin ekserji ve yakıt tüketimine etkisinin incelenmesi? isimli bu tezin temel amacı enerji ve ekserji verimi yüksek ısıtma sistemleri kurulması ve yakıt tü-ketiminin minimum düzeylere indirilmesidir. Tezin içeriğinde; termodinamiğin 1. ve 2. kanunları, ile enerji, ekserji ve entropi kavramları anlatılmıştır. Isıtma kazanı, klima santrali, fancoil ve eşanjör gibi merkezi ısıtma bileşenlerinin enerji ve ekserji hesaplamalarıyla ilgili detaylı bilgiler sunulmuştur.Merkezi ısıtma sistemi bileşenleri incelenerek enerji ve ekserji analizleri yapılmış ve her birinin enerji ve ekserji verimleri hesaplanmıştır.Dış hava sıcaklığı,yanma havası miktarı,yanma havası sıcaklığı,sıcak su debisi ve gidiş-dönüş suyu sıcaklık farkının ekserji verimliliği ve yakıt tüketimine olan etkileri incelenmiş ve bu etkiler sayısal verilerle ifade edilmiştir.Sistem üzerinde teorik iyileştirmeler yapılmıştır. Sistem üzerinde yapılacak iyileştirmelerin ekonomik geri dönüşüm süre-si,hidrolik dengesizliklerin giderilmesi ve işletme koşullarının ekserji verimliliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi üzerine gelecekte bu alanda yapılması gereken çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis, called ?Thermodynamic analyse of central heating systems and examination of various parameters effect on exergy and fuel consumption?. 1st and 2nd rules of thermodynamic, as well as energy,exergy entropy terms are described in the content of the thesis. Detail informations about energy and exergy calculations pof central heating components, like heating boiler, air conditioning plant, fancoil and heat exchanger are presented. Energy and exergy units analysed by examinating the components of central heating systems and each energy, exergy efficiency calculated. The effects of exterior temperature, amount of combustion air, combustion air temperature, hot water flowrate and return water temperature difference on exergy efficiency and fuel consumption analysed and these effects expressed by digital data. System enhanced theoretically. Economic recycling duration of the improvements on system, overcoming the problem of hydraulic imbalance and the examination of the operating condition effects on exergy efficiency will be required study subjects in the future.