Bazı antifungal ilaçların ters faz sıvı kromatografik yöntemle analizleri için metot optimizasyonu
Reverse phase liquid chromatographic method for the analysis of some antifungal drugs optimization method
  1. Tez No: 342517
  2. Yazar: FATMA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, mantar enfeksiyonu tedavisinde önemli bir yere sahip olan fentikonazol, itrakonazol, izokonazol, ketokonazol, mikonazol, ornidazol, tinidazol ve tiokonazolun iyonlaşma sabitleri su ve su-organik çözücü karışımlarında ters faz sıvı kromatografik ve spektroskopik yöntemler ile tayin edilmiştir. Spektrofotometrik metot, nötral ve iyonik türlerin farklı absorbans özelliklerine sahip olması prensibine dayanır. Bunun için belli bir dalga boyu aralığında kaydedilen absorbans verilerinden yararlanılır. Bu kriterler sağlandığında elde edilen sonuçların kesinliği oldukça iyidir. Buna ilave olarak, iyonlaşma sabitleri iyonlar arası etkileşimler olmaksızın doğrudan ölçülebilir. HPLC ile iyonlaşma sabitlerinin tayini, günümüzde sıvı kromatografik yöntemle ayrılmaları istenen bileşiklerin ayırmalarının optimizasyonunda ilk aşamadır. İyonlaşma sabitlerinin hesaplanmasında gerekli grafikler yanı sıra bu amaç için geliştirilmiş bilgisayar programlarından yararlanılmıştır. HPLC yöntemlerinde elde edilen veriler ile ayırmanın optimizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which has an important place in the treatment of fungal infection fenticonazole, itraconazole, izoconazole, ketoconazole, miconazole, ornidazole, tinidazole, and tioconazol ionization constants of water and water-organic solvent mixtures were determined by reversed-phase liquid chromatographic and spectroscopic methods. Spectrophotometric method is based on the principle that neutral and ionic species have different spectra. When all these criterias met, the precision of the following results was good enough. Moreover, the true dissociation constants can be measured directly without inter-ionic effects having to be considered. Determination of ionization constants by HPLC is the first step of optimization liquid chromatographic method. For calculation of ionization constants, graphics and computer programs developed for this purpose were used. Optimization of separation was setup by the data obtained from HPLC methods.