PMMA (Poli metilmetakrilat)'da mekanik yolla oluşturulan mekanokökçelerinin ESR tekniği ile incelenmesi
An ESR investigation of the mechanoradicals produced in PMMA ( poly methylmethacrylate) by mechanical degradation
  1. Tez No: 34252
  2. Yazar: LEYLA TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, polimerlerde mekanik yolla serbest mekanokökçe oluşturulması ve bu kökçelerin ESR (Elektron Spin Rezonans) tekniği ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada örnek olarak PMMA [poli- (metilmetakrilat)] polimeri kullanılmıştır. Mekanokökçe elde etmek için, literatürdeki yöntemlere ilave olarak yeni yöntemler geliştirilmiştir. Mekanik bozunum çalışmalarında kullanılan örnek, bu çalışmada geliştirilen ve matkap sistemi olarak isimlendirilen sistem ile hazırlanmıştır. Matkap sisteminde, literatür de verilen sistemlerden farklı olarak, örneğin içinde bulunduğu kap değil, doğrudan örnek sıvı azot içinde tutularak üzerine mekanik kuvvet uygulanmıştır. Tez çalışmasında istenen amaca ulaşılmış; PMMA polimerinde mekanik yolla mekanokökçeler oluşturulmuş ve bunların ESR spektrumları gözlenmiştir. Mekanik yolla elde edilen kökçe türleri, değişik sıcaklıklarda alınan ESR spektrumlar için iki farklı modelle benzetişim yapılarak belirlenmiştir. PMMA'ın, mekanik etki, y ve UV (Ultra Viole) ışınlaması ile bozunumu sonucu elde edilen ESR speldumlarının birbirine benzer olduğu gözlenmiştir. Vakumlu ortamdaki örneklerin ESR spektrumlarının sıcaklıkla ve zamanla değişimine bakılarak, kökçe-kökçe reaksiyonları incelenmiştir. 100-»270K aralığında, sabit sıcaklıklarda spektrumun zamanla değişimine bakılmış, spektrumda bir değişim görülmemiştir. Daha sonra sıcaklık 100-»350K aralığında değiştirilerek ESR spektrumundaki değişim incelenmiştir. Örneğe oksijen girişini araştırmak amacıyla, değişik sıcaklıklarda ve havaya açık ortamda ESR çalışmaları yapılmıştır. Vakumlu örnek, oda sıcaklığında havaya açıldığında, yaklaşık 0.5 dakika içinde mekanokökçelerin hemen hemen hepsinin peroksit kökçesine dönüştüğü görülmüştür. Düşük sıcaklıkta havaya açılan örnekte ise peroksit kökçesinin oluşmaya başladığı sıcaklık 150K olarak bulunmuştur. Aynı zamanda vakumlu ve havaya açık örneğin ESR sinyal şiddetlerinin sıcaklıkla değişim grafiklerinin birbirinden ayrıldığı sıcaklık olarak da 150K bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER ESR / PMMA / Mekanokökçe / Matkap sistemi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to produce free radicals in polymers by mechanical degradation and investigate these radicals by ESR (Electron Spin Resonance) technique. The sample chosen is PMMA [Polymethylmethacrylate)]. In addition to the methods given in the literature, some new methods to produce mechanoradicals were also developed in the present study. The samples used in mechanical degradation studies were prepared by using direct nitrogen contact drilling system developed in this study. As a difference from the literature, the sample itself was kept in liquid nitrogen instead of the container of the sample and mechanical force is applied on it inside the liquid nitrogen. The aim in this study was achieved. Mechanoradicals were produced by drilling the PMMA in the liquid nitrogen, and the ESR spectra were recorded. Type of mechanoradicals were determined by using two different simulation models of the ESR spectra which were recorded at different temperatures. It was found that, ESR spectra of PMMA radicals produced by mechanical degradation, y and UV irradiation were similar. In the temperature range of 100-»270K, the ESR spectra were recorded as a function of time keeping the temperature constant for various temperatures but no significant change in these spectra were observed. In the later course of the study, the variation of the spectra with temperature was investigated in the range of 100->350K. In order to investigate the diffusion of oxygen into the samples, the ESR measurements were performed in the air at different temperatures. When the sample in vacuum was opened to the air at room temperature, it was observed that all the mechanoradicals were converted to peroxy radicals within approximately 0.5 minutes. When the sample opened to the air at low temperature, the peroxy radicals were started to form at 150K. The ESR intensity vs temperature graphs of the samples in vacuum and in air were plotted and it was found that the differentiation between these two graphs also occurs at 150K. KEY WORDS ESR / PMMA / Mechanoradicals / Drilling System