Lazerle uyarmalı raman spektrometresi tasarımı ve tıp alanında uygulamalarının gerçekleştirilmesi
Laser stimulated raman spectrometer design and medical applications
- Tez No: 342550
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektro-Optik Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Raman spektroskopisinin 532 nm ve 785 nm dalgaboyunda lazer kaynakları kullanılarak gerçekleştirilmesi ve tıbbi alanda uygulamalarının yapılması amaçlanmıştır. Raman spektrometresinin optik tasarımı yapıldıktan sonra dalgaboylarına ayrıştırılan numuneden saçılmış ışın, CCD dedektör ile algılanmış ve hazırlanan yazılımla işlenmesi sağlanmıştır. Yazılım tamamen Türkçe arayüzlü olup C# programlama dili ile yazılmıştır. Raman spektrometresinde, diğer spektrometrelerden farklı olarak, CCD dedektörle algılanması gereken saçılmış ışın taban gürültüsünden ayrıştırılamayacak kadar zayıf olduğu için CCD dedektörün kontrollü bir şekilde soğutulması ve ölçüm süresince soğuk kalması sağlanmalıdır. Bu amaçla TEC (Thermo Electric Cooling) ve mikrodenetleyici kullanılarak bir sıcaklık kontrol ünitesi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sistemin mekanik aksamının modellenmesi SolidWorks yazılımında yapılmış ve daha sonra mekanik aksam üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performing of Raman spectroscopy with two different 532 nm and 785 nm wavelength laser sources and medical applications are aimed. After the optical design of Raman spectrometer has completed, the wavelength separated light, that scattered from the sample, has been caught with CCD detector and processed with the software. The software has a completely Turkish interface and written with C# programming language. Raman spectrometer, as opposed to other spectrometers, because the scattered light is so weak to capture with the CCD detector and hard to seperate from the noise the CCD detector should be cooled in a controlled manner, and it must be kept cold during measurement. For this purpose a temperature controller designed and implemented with TEC (Thermo Electric Cooling) and a microcontroller. SolidWorks software is used for modelling the mechanical parts of the system and after that mechanical parts have been produced.