Rula yönteminin görüntü işleme desteği ile geliştirilmesi
Improvement of rula method with the help of image processing
  1. Tez No: 342558
  2. Yazar: GÜLİN FERYAL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Tez çalışması; çalışma ortamında mesleki kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının (MKİSR) ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayan ve biyomekanik risk faktörleri kapsamına giren, ?uygun olmayan çalışma duruşu? alt faktörü üzerinde odaklanmaktadır. Bu kapsamda, uygun olmayan çalışma duruşlarını analiz etmek için kullanılan yöntemler araştırılmakta ve söz konusu yöntemler arasından Hızlı Üst Ekstremite Değerlendirme (Rapid Upper Limb Assessment-RULA) yöntemi, performansının, etkinliğinin arttırılması ve gözlemci etkisinin ortadan kaldırılması gereklilikleri nedeniyle incelenmek üzere seçilmektedir.Bu kapsamda tez çalışmasında RULA yöntemi, gözleme dayalı uygulanmasından kaynaklanan öznellik, gözlemciye bağımlılık, uygulama süresi gibi dezavantajlarını ortadan kaldırmak ve performansını arttırmak amacıyla, görüntü işleme ve insan hareket analizi sistemleri ile desteklenerek yeniden tasarlanmaktadır. RULA yöntemini temel alan ve görüntü işleme desteği ile bütünleşik bir sistem haline getirilen yeni tasarım ?Geliştirilmiş RULA (Advanced RULA-ARULA) Analiz Aracı? olarak adlandırılmaktadır. ARULA analiz aracının ürettiği sonuçlar, geçerlilik ve güvenilirlik açısından istatistiksel olarak test edilmektedir.ARULA analiz aracı sayesinde, çalışma duruşlarının analizi için gereken zaman azaltılmaktadır. Mevcut RULA yönteminde birkaç duruş için analizler yapılırken; ARULA'da bir iş süreci içerisinde gerçekleştirilen tüm duruşların analizi mümkün hale gelmekte ve söz konusu duruşların süre, % süre, sıklık gibi sonuçlarının raporlanması sağlanmaktadır. Ayrıca en iyi gözlem süresi ve gözlem aralığı bilgilerine ulaşılması mümkün hale getirilmektedir.ARULA analiz aracı, ürettiği güvenilir analiz sonuçları, kullanıcıya sağladığı gözlem kolaylığı, hızlı raporlama sistemleri ve kolay anlaşılabilir ara yüzü ile üst ekstremitedeki zorlanmaların analiz edilmek istendiği farklı işlerde kullanılmak üzere önerilebilecek bir yöntem olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the ?awkvard working posture? subfactor which is within the scope of biomechanic risk factors, and which plays an important role in the emergence of occupatioanal musculoskeletal disorders in working environments. In this context, methods utilized to analyse awkvard working postures were investigated and among these methods, Rapid Upper Limb Assessment Method (RULA) was chosen with the objective of enhancing its performance and effectiveness and eliminating the observer effect.In this context; RULA method is redisgned with the help of image processing and human motion analysis techniques, with the purpose of eliminating the disadvantages of this method itself, such as subjectivity, generality, validity and application duration, resulting from its observational nature. This new design which is based on RULA method and integrated with a computer aided system is named as ?The Advanced RULA- ARULA?.With the help of ARULA Method, time needed to analyse working postures is diminished. While with the RULA Method, analysis can be carried out wth a few number of postures, in ARULA, analysisof all the postures within a working process is possible and realization of the results of these postures in terms of duration, % duration, frequency is achieved. Additionally best observation duration and observation interval information can be obtained.ARULA analysis tool is presented as a method, that can be proposed for various tasks comprising analysis of upper body strain, with its comprehensible user interface, rapid reporting ystems, reliable analysis results and observation capabilities provided to the user.