Exam evaluation automation for anadolu university examination services
Anadolu üniversitesi sınav hizmetleri sınav değerlendirme otomasyonu
  1. Tez No: 342606
  2. Yazar: ALİ YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR YILMAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Anadolu Üniversitesi, uzaktan eğitim ve açık öğretim dallarında yıllarca kusursuz hizmet vermiş, dünya çapında marka olmuş, güvenilir bir kurumdur. Yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğü sınav organizasyonlarıyla milyonlarca kişiye eğitim hizmeti sağlamaktadır. Genişleyen organizasyon sayısı, öğrenci kapasitesi ve baskı sistemleri ile sınav organizasyonlarının değerlendirme sürecinde iyileştirmelere ve güncellemelere ihtiyaç doğmuştur. Var olan mevcut sistemlere alternatif, güvenilir ve kapsamlı bir otomasyon geliştirilmesi gerekmektedir. Bu tezde, Anadolu Üniversitesi'nin sınav organizasyonlarında kullanılması planlanan, değerlendirme aşamalarındaki gereksinimleri hatasız, güvenilir ve hızlı bir şekilde karşılayacak otomasyon sisteminin geliştirilmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi amaçlanmıştır. Sistemin performansı ve başarısı değerlendirilirken, eski sınavlara ait verilerden yararlanılmış, sistemde üretilen veriler ile bu resmi veriler karşılaştırılmıştır. Geliştirilen otomasyonun kullanımıyla sağlanan iyileştirmeler incelenmiş, değerlendirme sürecindeki performans etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, canlı sisteme geçiş haritası çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anadolu University, performing examination services perfectly for years, is a reliable, worldwide institution in open and distance education. It has been servicing millions of students in domestic and foreign exam organizations. The increasing number of exam organizations and student capacity, and the advanced print options has raised the need for improvements and updates in evaluation of examinations. An alternative, reliable, complete automation is needed as well as the existing systems. The present thesis covers the development of an evaluation system, which planned to be used in exam organizations of Anadolu University. The primary concentration of the study is to cover the requirements of evaluation stages in a reliable, error-free, and efficient way. While evaluating the performance and success of the system, previous examinations data were collected and used as test collection. The official student grades and the results produced by the system were compared. The improvements introduced by the use of the system were analyzed, and the performance effects during the whole process were investigated. In the light of the findings, a roadmap to deployment to the live system was obtained.