Termogravimetrik analiz yöntemi ile ceviz kabuklarının plastik atıklarla ısıl bozunma kinetiğinin incelenmesi
Investigation of thermal degradation kinetics of walnut shell with waste plastics via thermogravimetric analysis
- Tez No: 342614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK BURCU UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, biyokütle örneği olarak ceviz (juglans regia) kabuğu ve çevreye en fazla bırakılan plastik atıklardan olan polipropilen (PP), polivinilklorür (PVC), alçak yoğunluklu polietilen (AYPE) ve ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) hammadde olarak seçilmiştir. Setaram Labsys-Evo termogravimetrik analiz cihazı kullanılarak, azot atmosferi altında gerçekleştirilen ısıl bozunma deneylerinden elde edilen veriler ile Arrhenius ve Coats-Redfern metotları kullanılarak kinetik analizler yapılmış, kinetik parametreler hesaplanmıştır. Birlikte piroliz çalışmalarında, ısıl parçalanmaya biyokütle:plastik karışım oranının etkisinin incelenmesi için ceviz kabuğu örnekleri, her bir atık plastik örneği ile 0:1, 1:2, 1:1, 2:1 ve 1:0 oranında karıştırılmıştır. Isıtma hızının ısıl parçalanmaya etkisinin incelenmesi için ise, her bir karışım oranı için hammaddeler oda sıcaklığından bozunmanın tamamlandığı sıcaklığa (1000 oC) kadar 5, 10, 15 ve 20oC/dk ısıtma hızlarında ısıtılmıştır. Yapılan deneyler için yapılan hesaplamalar ve elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, walnut (juglans regia) shell as a biomass sample and polypropylene (PP), polyviniylchloride (PVC), low density polyethylene (LDPE) and scrap tyre rubber (STR) as a common used plastics samples were selected as raw materials. Kinetic analyses were done prior to Arrhenius and Coats Redfern method by practicing the data obtained from the experiments by Setaram Labsys-Evo thermogravimetric analyzer. The effects of blending ratio on the co-pyrolysis of ceviz and plastic wastes were determined by experiments done in 0:1, 1:2, 1:1, 2:1 and 1:0 blending ratio intervals. Also, the effects of heating rate on the co-pyrolysis of ceviz and plastic wastes were determined by experiments done in 5, 10, 15 and 20 oC/min heating rate interval. Calculations and the results for the experiments done were given.