Bazı kompleks (koordinasyon) bileşiklerinin katı hal ısısal bozunma kinetiğinin termogravimetrik analiz yöntemleri ile araştırılması
  1. Tez No: 10288
  2. Yazar: ZEKİ YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmada bis-salisi1aldehit etilendiimir Schiff bası ve bazı metal komplekslerinin ısısal bozunma kinetic) 'i izotermal el mayan deney koşulları altında termogravimetri yöntemi ile araştırıldı. Bozunna kinetiği çalınmalarında önemli yer tutan ve lite ratürde integral, diferansiyel ve fark diferansiyel olarak söz edilen termogravimetrik yöntemlerden, söz konusu analizler için sırasıyla Ozawa, Friedman ve Freeman-Carroll 'un yöntemleri seçildi. Tüm hesaplamalar, termogravimetrik esrilerden yararlanarak kinetik parametreleri bulmak için bu üç yöntemin FORTRAN ÎV dilinde verilmiş bilgisayar programları ile yapıldı ve bu çalınmada yer alan tüm grafikler, GENSTAT istatistik paket program larıyla çizildi. Bu yöntemler kullanılarak söz konusu komplekslere ait ter mogravimetrik bozunma eğrilerinden bozunmaya i linkin kinetik parametreler (aktivasyon enerjisi E, frekans faktörü A ve reaksiyon mertebesi n) tayin edildi. Farklı yöntemlerle her kompleks için bulunan sonuçlar bir birleriyle karşılaştırıldı. Değişik metotlardan her kompleks için bulunan aktivasyon enerjisi ve frekans faktörü değerleri nin birbirine yakın olduğu; reaksiyon mertebelerinde ise farklılıklar olduğu görüldü. Bir kinetik dengeleme etkisi gözlendi ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY' In this work, thermal decomposition kinetics of N- M ' - ethylene-bis sal icy laldehyded i imi ne Schiff's base (SALEN) and some metal complexes of which (Cusalen, Cosalen and Znsalen) was studied by thermogravimetry < TG > under non-isothermal experimental conditions. In studying the decomposition kinetics, it was considered worthwhile. to try integral, differential and difference- differential methods mentioned in the literature. Dzawa's, Friedman's and Fereeman- Carrol 1 's methods were chosen for the analysis of the data» All the calculations were made with computer programmes given in Fortran languge for the three methods of deriving kinetic parameters from TB curves, and all the graphs in this work were drawn by GENSTAT (General Statistics) pac-ket programmes. All of the computer programmes are given in Append i nes. From the TG curves apparent kinetic parameters (activation energy, E, frequency factor, A, and reaction order, n) were determined by using the three methods. The results obtoined were compared with each other on trre basis of the method used. Activation energy values and the frequency factors were in good agreement for all three methods, while reaction orders-- were not. A kinetic compensation effect was observed and discussed.