Seydisuyu havzasının hidroelektrik potansiyelinin araştırılması
Investigation of hydroelectric potential of Seydisuyu basin
  1. Tez No: 342613
  2. Yazar: YILDIRIM BAYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye, hızla gelişmekte olan bir ülkedir. Bu gelişmeye paralel olarak, enerji ihtiyaçları da hızla artmaktadır. Bu nedenle, enerji, Türkiye için çok önemlidir. Ancak, Türkiye nin sahip olduğu fosil enerji kaynakları, ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Eksik enerji ihtiyacını karşılayabilmek için yurt dışından petrol doğalgaz ve kömür ithal etmek zorundadır. Bu ithalat için 2012 yılında 70 milyar dolar ödemiştir. Bu rakam her geçen yıl artarak devam etmektedir. Bundan dolayı, yersel enerji kaynaklarını geliştirmek ve enerji açığını kapatmak için, Türkiye?nin sahip olduğu su potansiyelini enerjiye dönüştürmesi bir zorunluluktur. Bu amacı gerçekleştirmek için hidroelektrik enerji potansiyelini geliştirmesi gerekir. Bu tez çalışmasında, küçük havzaların hidroelektrik enerji potansiyellerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Seydisuyu Havzasının sahip olduğu hidroelektrik enerji potansiyeli incelenmiştir. Havzadaki su potansiyelinin değerlendirilmesi ve hidroelektrik enerji potansiyelinin geliştirilmesi için gerekli veriler (data), Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Simahpp yazılımları yardımı ile elde edilmiştir. Araştırma alanında inşası tamamlanmış ve işletmede olan 2 adet sulama barajının (Çatören ve Kunduzlar barajları) hidroelektrik enerji potansiyelleri ve bu barajların mansabında yeni bir baraj planlaması yapılmıştır. Bu barajın olası maliyetleri, buradan temin edilebilecek yıllık elektrik enerjisi miktarı da hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Seydisuyu Havzasında bulunan 2 adet hazır kurulu barajın ve planlanan bir adet yeni barajın toplam kurulu güçleri 1.463 MW ve yıllık üretebileceği elektrik enerjisi miktarı ise 6.31 GWh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a rapidly developing country. In connection with the development, demand for the energy also increases rapidly. As a consequence of it, energy is crucial for Turkey. However, Turkey's fossil energy resources do not meet the demand. In order to replace the deficient energy, Turkey is obliged to import petrol, natural gas and coal. Therefore, in 2012 Turkey spent 70 billion dollars on that importation and the money spent on this purpose increasingly grows annually. In order to develop domestic energy resources and meet the energy deficit, it is a necessity for Turkey to electrify the hydropower resources it has. To be able to achieve this, hydro energy potential of the country should be improved. This study aims at improving the hydro energy potential of the small river basins. To serve that purpose, the hydro electrical potential of the basin of Seydisuyu has been investigated. Data required to evaluate the water potential of the basin and to improve the hydro electrical potential is obtained by using Geographical Information Systems (GIS) and Simahpp software. Hydro electrical potential of 2 irrigation dams (Çatören Dam and Kunduzlar Dam) which are already constructed and operating is calculated. In addition to this, design of a new dam built on the lower course of the river is proposed. In conclusion, the total installed capacity of the 2 operating dams and the designed dam (together) is calculated as 1.463 MW and the annual amount of the total generated electricity is calculated as 6.31 GWh.