Nanoyapılı SnO2 filmlerinin sol jel daldırarak kaplama metodu ile elde edilmesi ve optik özellikleri
The optical properties of nanostructured SnO2 films deposited by sol gel dip coating method
- Tez No: 342617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, katkısız ve In katkılı SnO2 filmleri sol jel daldırarak kaplama yöntemi kullanılarak borofloat cam alttaşlar üzerinde elde edilmiştir. Katkısız SnO2 filmleri kristal kalitesi açısından en uygun sıcaklığı elde etmek için 400 ve 600oC depolama sıcaklıkları arasında elde edilmiştir. In katkılı SnO2 filmleri ise 600oC'de elde edilmiştir. SnO2 filmlerinin yapısal, morfolojik, optik ve elektriksel özelliklerine sıcaklık ve In katkısının etkisi araştırılmıştır. X-ışını kırınım desenlerinden filmlerin polikristal ve tetragonal yapıda olduğu belirlenmiş ve bazı yapısal parametreleri (tanecik boyutu, örgü sabiti ve yapılanma katsayısı) hesaplanmıştır. Filmlerin yüzey morfolojisi alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FESEM) ile incelenmiştir. Filmlerin bileşimsel analizi enerji dağılımlı X-ışını spektrometresi (EDS) ile doğrulanmıştır. Optik absorpsiyon yöntemi kullanılarak SnO2 filmlerinin yasak enerji aralıkları belirlenmiştir. Filmlerin doğrudan bant geçişli olduğu ve yasak enerji aralıklarının 3,61 ile 3,88 eV arasında değiştiği bulunmuştur. Artan In katkısı ile yasak enerji aralığı değeri azalmıştır. Van der Pauw yöntemi kullanılarak filmlerin yüzey dirençleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, undoped and In doped SnO2 films were fabricated by sol-gel method through dip coating on borofloat glass substrates. The undoped SnO2 films were deposited in air between 400 and 600oC to get optimum deposition temperature in terms of crystal quality and hence In-doped SnO2 films were deposited in air at 600oC. The effect of both deposition temperature and In content on structural, morphological, optical and electrical properties was investigated. X-ray diffraction patterns of the films show that the films are polycrystalline and hexagonal in structure. Structural parameters such as grain size, lattice parameters and texture coefficients were calculated. Surface morphology was investigated by a field emission scanning electron microscope (FESEM). The compositional analysis of the films was confirmed by energy dispersive X-ray spectrometer (EDS). The optical band gaps of the SnO2 films were determined by using the analysis of optical absorption spectra. Films have the direct transition and the optical band gaps of the films are found to be between 3.61 and 3.88 eV. The optical band gap tended to decrease with increasing In content. The Van der Pauw method was used to measure the sheet resistance of the films.