Bazı beta adrenerjik reseptör antagonist etkili ilaçların deniz kestanesi (Paracentrotus lividus) embriyo gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of some beta adrenergic receptor antagonist drugs on embryonic development of sea urchin (Paracentrotus lividus)
  1. Tez No: 342633
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Basit bir kimyasal formüle sahip olmakla birlikte su, ekosistemlerin vazgeçilmez öğesidir. Okyanuslar, denizler, akarsular ve diğer sucul sistemler tüm dünyaya yayılarak canlılar için yaşamı mümkün kılar. Uygarlıklar hep su kaynaklarına yakın yerlerde kurulmuş dolayısıyla kaynaklar sürekli olarak insan etkisine maruz bırakılmıştır. Su yenilenebilir bir kaynak olmakla birlikte yenilenme hızının çok üstünde kullanıma sahip olduğundan büyük tehlike altındadır. Çalışmamızda; sucul ekosistemin önemli bir öğesi olan ve erken gelişim evreleri çalışmalarında model organizma olarak kullanılan deniz kestanesi Paracentrotus lividus embriyo gelişimi üzerine atenolol, metaprolol, nadolol ve propranolol? ün etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla deniz kestanesi embriyolarına seçilen beta blokerler uygulanmış ve embriyotoksik, genotoksik ve sitotoksik etkiler incelenmiştir. Embriyotoksisite denemelerinden elde edilen EC50 değerleri; Propranolol 0,232 mg/l; Metaprolol 9,32 mg/l, Atenolol 33,802 mg/l ve Nadolol 53,08 olarak bulunmuştur. Elde edilen tüm sonuçlara bakıldığında test edilen beta bloker etkili ilaçların deniz kestanesi embriyo gelişimi üzerine etkili olduğu ve bu etkinin, tüm embriyo, larva gelişimi ve hücresel toksisite düzeyinde kendini gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Despite having a simple chemical formula water is indispensable element of ecosystems. Oceans, seas, rivers and the other aquatic systems are widely distributed on earth and makes the life possible for living organisms. As human civilization begins near the water resources anthropogenic effects have been creating stress on the aquatic systems continously. Although water is renewable source reason by usage of above the renew rate it is under great danger. In our study the effects of Atenolol, propranolol, metaprolol and nadolol are being investigated by embryos of sea urchin Paracentrotus lividus which is one of the most important member of aquatic ecosystems. For this purpose we exposed sea urchin embryos to the selected beta blockers in order to find out embryotoxic, genotoxic and cytotoxic effects of them. According to our results the EC50 values are 0,232 mg/l for Propranolol; 9,32 mg/l for Metaprolol, 33,802 mg/l for Atenolol and 53,08mg/l for Nadolol. Considering all the results obtained from tested beta blockers we can concluded that beta blockers have effects on embryonal development of sea urchin and these effects can be seen on embryonal stages, larval development and cytotoxic level