Kabuklu deniz ürünleri atıklarından endüstriyel ölçekte kitin-kitosan üretimi
Industrial scale chitin-chitosan production from crustacean shell waste
- Tez No: 342641
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kitin doğada selülozdan sonra en çok bulunan ikinci polimerdir. Deniz kabuklularının atıkları kitin olarak bilinen ve doğada kendiliğinden oluşan bu biyopolimerin en önemli kaynağını oluşturmaktadır. Kitin ve türevleri, fizikokimyasal özellikleri bakımından diğer biyopolimerlerden farklı olup, çok çeşitli alanda kullanılmaktadır. ?Kitin? deasetilasyon işlemi sonrasında ?kitosan? adı verilen başka bir değerli polimere dönüşür. Bu çalışmada, deniz kabukluları atıklarından büyük ölçekte kitin ve kitosan elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sırasında önce demineralizasyon ve deproteinizasyon aşamaları sonucunda büyük ölçekte kitin elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen kitin, 90°C ve 120 °C sıcaklıklarda 1 ve 3 saat boyunca gerçekleştirilen deasetilasyon işlemi sonucu kitosana dönüştürülmüştür. Ayrıca, büyük ölçekli üretimde kullanılan reaktörler, kurutucu gibi ekipmanların tasarımları ve bunların yanısıra tesis yerleşim planı bu tez çalışması kapsamında gerçekleştirilmiştir. Kitosan üretimi sırasında 120 °C ve 1 saatlik işlemin kitosan üretimi için en uygun olduğu görülmüş ve süre arttırmanın sadece elde edilen kitosanın molekül ağırlığını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chitin is the second most abundant natural polymer after cellulose. Marine crustacean shell wastes have been the primary source of a naturally occurring biopolymer known as chitin. Chitin and its derivatives have different physicochemical properties comparing to other biopolymers and have been used widely. Chitin is converted to the another valuable polymer which is called chitosan after deacetilation process. In this study, production of chitin and chitosan has been aimed in the large scale. During the study, demineralization and deproteinization processes were initially carried out to obtain chitin in the large scale. Afterwards, chitin obtained was converted to chitosan by using deacetilation process in the condition of 90°C-120°C temperatures and for 1 and 3 hours. Moreover, the design of equipments such as reactors and dryer chamber used in the large scale production and also layout plan of facilities were performed within the context of this study. It was observed that the condition of 120°C and 1 hour reaction time was the optimum for chitosan production. The results showed that any further increase in the reaction time only affected the molecular weight of chitosan.