Model sistem et emülsiyonlarında zeytinyağı içinde su emülsiyonunun ve havuç tozu kullanımının araştırılması
Effect of water in olive oil emulsion and carrot powder on model system meat emulsions
  1. Tez No: 342642
  2. Yazar: AYŞE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında yağı azaltılmış (%20) model sistem et emülsiyonlarında zeytinyağı içinde su (W/O) emülsiyonu ve farklı oranlarda (%0, %2, %4) havuç tozu eklenmesinin ürün kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Havuç tozu ve zeytinyağı içinde su emülsiyonu kullanımı model sistem et emülsiyonlarının emülsiyon stabilitesi, su tutma kapasitesi, renk özellikleri (aydınlık, kırmızılık ve sarılık değerleri) üzerinde anlamlı farklılıklar yaratmıştır. Emülsiyon formülasyonunda % 2 oranında havuç tozu kullanımının emülsiyon sistemlerinin toplam ayrılan sıvı ve ayrılan yağ değerlerinde azalışa neden olduğu tespit edilmiştir. En yüksek % su tutma kapasitesi değerlerinin %50 oranında W/O içeren ve havuç tozu eklenmeyen örneklerde olduğu gözlenmiştir. W/O emülsiyonu miktarı artıkça pişirme verimi değerlerinin arttığı gözlenmiştir. Emülsiyonlarda zeytinyağı ile hazırlanan W/O ve havuç tozu kullanılmasının yumuşak doku oluşumuna neden olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of water-in-olive oil emulsion and carrot powder addition (0%, 2%, 4%) on reduced-fat (20%) model system meat emulsion characteristics. Using olive oil and carrot powder in model system meat emulsion formulations significantly increased fat content, emulsion stability, water holding capacity, colour properties (lightness, redness and yellowness vaules). The emulsion systems significantly had the lowest total fluid release and fat release values by the addition of 2% carrot powder. The highest water holding capacity results were found in the samples formulated with 50% W/O and no carrot powder added. W/O emulsion added samples improved cooking yield results. The softer texture values were obtained in the samples taht used olive oil and carrot powder.