Ülkemiz karasularından avlanan bazı kabuklu su ürünlerinde paralytic shellfish poisoninig (PSP) ve diarrhetic shellfish poisoning (DSP) toksin kalıntılarının araştırılması
Investigation of toxic remmants for paralytic shellfish poisoning (PSP) and diarrhetic shellfish poisoning (DSP) toxins in some shellfishes caught in our country seas
- Tez No: 69919
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada; 1995 ve 1996 yıllan süresince Batı Karadeniz, İstanbul Boğazı girişi, Kuzey Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı girişi olmak üzere 4 bölgede doğal olarak yetişen kabuklu su ürününde PSP ve DSP toksinlerinin varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla 211 adet canlı kum midyesi (Venüs gallina), 81 adet canlı istiridye (Ostrea edulis), 48 adet canlı kara midye (Mytilus galloprovincialis) ve ayrıca 260 adet işlenmiş, dondurulmuş kabuklu su ürünü numunesi PSP ve DSP fare bioassayi metotları ile incelenmiştir. Dört bölgede incelenen örneklerde sırasıyla; Batı Karadeniz'de % 10, Kuzey Marmara'da % 11, Çanakkale Boğazı girişinde % 54 oranında örnekte toksinlerinin varlığı tespit edilmiştir. PSP toksinleri ise sadece Kuzey Marmara'daki örneklerde % 4 oranında bulunmuştur. Diğer üç bölgeden alman örneklerde PSP toksinleri tespit edilmemiştir. Bu toksinlerin mevsimsel dağılımının bölgelere göre değiştiği belirlenmiştir. DSP toksinlerinin mevsimsel dağılımı açısından Batı Karadeniz'de kış % 9, ilkbahar % 24, yaz % 6, sonbahar % 0; İstanbul Boğazı girişinde kış % 67, ilkbahar % 44, yaz % 75, sonbahar % 50; Kuzey Marmara'da kış %14, ilkbahar % 17, yaz % 4, sonbahar % 6, Çanakkale Boğazı girişinde kış % 10, ilkbahar % 20, yaz % 17, sonbahar % 10 oranında örnekte toksisite tespit edilmiştir. PSP toksinleri açısından sadece Kuzey Marmara'da ilkbaharda % 4, yazın % 4 ve sonbaharda % 8 oranında örnekte pozitif sonuçlar elde edilmiş, kış aylarında tespit edilmemiştir. Kabuklu su ürünlerinin bu toksinleri akümüle etme eğilimlerine göre yapılan incelemelerde; DSP toksinlerinin en fazla % 54 oranında kara midyelerde, daha soma % 14 oranında kum midyelerinde ve % 5 oranında da istiridyelerde bulundukları tespit edilmiştir. PSP toksinleri sadece % 9 oranında istiridyelerde -79-tespit edilmiş, diğer ürün çeşitlerinde bulunmamıştır. İşlenmiş, paketlenmiş, tüketime hazır kabuklu su ürünü numunelerinde genel olarak kum midyelerinde % 3, kara midyelerde % 45 oranında DSP toksinleri tespit edilmiştir. PSP toksinleri ürün çeşitlerinin canlı örneklerinde olduğu gibi, işlenmiş örneklerinde de tespit edilmemiştir. İstiridyeler pişirilmeden tüketildiği ve canlı olarak ihraç edildiği için işlenmiş ürün analizleri yapılmamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile dünyanın bir çok yerinde hem halk sağlığı ve hem de ekonomik açıdan oldukça büyük zararlara neden olan deniz toksinlerinden PSP ve DSP toksinlerinin, ülkemiz denizlerinde yetişen kabuklu su ürünlerinde de bölgelere göre değişmekle birlikte, hemen hemen bütün bir yıl boyunca değişik oranlarda bulunabileceği ilk kez belirlenmiştir. -80
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, during 1995 and 1996, the existance of PSP and DSP toxins in shellfish naturally growing in four regions namely the West Black Sea, North of Marmara Sea, the entrance of the Bosphorus and Çanakkale Strait was investigated. With this aim, 211 alive clams (Venüs gallina), 81 alive oysters (Ostrea edulis), 48 alive mussels (Mytilus galloprovincialis) and 260 frozen and processed shellfish samples were investigated by using PSP and DSP mouse bioassay methods. The existance of DSP toxins was found out in the four regions whicih was investigated as the rate % 10 in The West Of Black sea, % 11 in North of Marmara, % 14 in the entrance of the strait of Çanakkale, % 54 in the entrance of Bosphrous. However, the toxins of PSP were detected in only the North Marmara as the rate of % 4. PSP toxins weren't detected in the samples which were taken from the other three regions. It is also noticed that the seasonal changes of these toxins were changed acoording to regions. For DSP toxins, toxicities were found in the West of Black Sea % 9 in winter, % 24 in Spring, % 6 in summer, % 0 in Autumn; in the entrance of Bosphorus % 67 in winter, % 44 in Spring, % 75 in Summer, % 50 in Autumn; in the North of Marmara % 14 in Winter, % 17 in Spring, % 4 in Summer, % 6 in Autumn; The entrance of Çanakkale Strait % 10 in Winter, % 20 in Spring, % 17 in Summer, % 10 in Autumn. For PSP toxins, in only North Marmara, the positive results were detected in the samples of the rates % 4 in Spring, % 4 in Summer, % 8 in Autumn and % 0 in the Winter. As a result of these toxins were examined in tendencing to accumulate in shellfish; DSP toxins were found in the samples of mussels as the rate of % 54 more than clams of the rate % 14, these toxins were found in the samples of oysters in the rate of % 5 which was the minimum rate. -81-DSP toxins were generally detected in the samples as the rate of % 3 in the clams, % 45 mussels which were processed and frozen, packed and ready to consume shellfish. Similar to the alive shellfish samples, PSP toxins weren't found in processed samples. The analysis weren't performed of Oysters because they were consumed without being cooking and sold as alive As a result, according to this study, since, PSP and DSP toxins which cause the harms to the public health and economy in also shellfish which were grown in our country's seas according to regions were changed, for the first time, it was understood to be find in the changable rates during a year. 82-