Genel kimya dersinin webquest ve wıkı uygulamaları desteğiyle işlenmesine yönelik öğrenci görüşleri
Opinions of students related to general chemistry lesson aided by webquest and wiki applications
  1. Tez No: 342640
  2. Yazar: TANSEL TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı Moodle destekli WebQuest ve Wiki uygulamalarının etkililiğini değerlendirmek için öğrenci görüşlerini almaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Bu araştırmada bir duruma ilişkin etkenler (bireyler, ortam, süreçler, olaylar, vb.) bütüncül bir yaklaşımla araştırılmıştır. Çalışmada öğrenciler odak gruplara ayrılmış ve uygulama içeriklerinde en fazla zaman geçiren öğrenciler tespit edilmiş, bu yüzden çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüte dayalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Her odak grupta altışar öğrenci olmak üzere, toplamda 24 öğrenci ile görüşülmüştür. Bu araştırmada verilerin toplanması için WebQuest Yarı Yapılandırılmış Odak Grup Görüşme Formu, Wiki Yarı Yapılandırılmış Odak Grup Görüşme Formu ve Demografik Bilgi Anketi olmak üzere üç tür veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada nitel verilerin çözümlenmesinde içerik çözümleme yöntemi kullanılarak uygulamaların etkililiğine yönelik tema ve kodlar oluşturulmuştur. Araştırmada uygulama gruplarının demografik bilgilerini belirleyebilmek için frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Araştırmada bulguları olarak, öğrencilerin uygulamaların etkililiği yönündeki görüşlerine göre bilişsel katkı, duyuşsal etki, kullanılabilirlik ve derse yönelik öneriler olmak üzere dört ana tema ortaya çıkmıştır. WebQuest ve Wiki gruplarındaki öğrencilerin büyük bölümüne göre her iki uygulama da öğrencilere bilişsel katkı sağlamıştır ve duyuşsal açıdan öğrencilerin ilgilerini çekmiştir. Öğrenciler etkinlikleri beğenmişler ve uygulamalar esnasında sorumluluk duygusu kazanmışlardır. Öğrenciler bu uygulamaların kullanılabilirliği yönünde büyük oranda olumlu görüş belirtmişlerken buna rağmen uygulamaların geliştirilmesi ve eksikliklerinin azaltılması yönünde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to get the opinions of students in order to evaluate the effectiveness of MOODLE aided WebQuest and Wiki applications. Case study method which is a kind of qualitative research method was utilized in the research. In this study, the research of the factors concerning a case (individuals, environment, processes, etc.) was conducted in a holistic manner. Criterion based sampling method was used for the study at the focus group creation phase of the qualitative part and the students who spent the most time using the applications were elected. 24 interviews were conducted in total with six students per group. 3 different data collection tools were used for this study including WebQuest Semi Structured Focus Group Interview Form, Wiki Semi Structured Focus Group Interview Form and Demographic Information Questionnaire. Themes and codes were created in order to evaluate the effectiveness of the applications and descriptive analysis was used in analyzing qualitative data. Demographic data were obtained using frequency and percentage. As the research findings, 4 different themes were created as cognitive contribution, emotional effect, usability and proposals for lesson. According to the majority of the students in WebQuest and Wiki groups, both applications have made cognitive contributions to the students and attracted their attention emotionally. Students were pleased with applications and they developed responsibility. While most of the students considered applications as useful, some students made proposals for development of quality.