Kuantum dekoherans ve dolanıklık
Quantum decoherence and entanglement
- Tez No: 342650
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı dekoherans ve dolanıklığın kuantum bitler (kübitler) üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmada iki farklı oyukta bulunan iki Jaynes-Cummings atom uygun kübitler olarak seçilmişlerdir. Başlangıçta dolanık durumda olan kübitler ayrı oyuklara yerleştirildikten sonra dolanıklığın değişimi incelenmiştir. İki atom ve iki oyuk özdeştirler. Atomlar oyuklardan birinin modu ile rezonans durumundadırlar. Sistemlerimiz her zaman kapalı sistemlerdir buda demektir ki oyuklardan dışarıya enerji ya da bilgi sızıntısı yoktur. Özel olarak ilgilendiğimiz olgu ise dolanıklığın ani ölümüdür. Dolanıklığın ani ölümü kübitler arasındaki dolanıklığın sınırlı bir zaman diliminde yok olmasıdır, bu zaman diliminden sonra ise dolanıklık tekrar gözlemlenmektedir. Altını çizmek isteriz ki iki oyuk birbirinden tamamen izoledir ve bir alan sadece bir atom ile etkileşebilir. Genel olarak ilgilendiğimiz atom-atom etkileşmesinin yokluğunda dolanıklığın artışı veya kaybıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effects of decoherence and entanglement on quantum bits(qubits). In this work, the two Jaynes-Cummings atoms in two seperate cavities are chosen as suitable qubits. We study the entanglement exchange between these initally entangled qubits after they are located in seperate cavities. The two atoms and two cavities are identical .The atoms are resonant with one mode of the cavities and detuning is zero.Our systems are always closed which means that there is no energy or information leakage outside of the cavities.We are specifically interested in the phenomenon which is called entanglement sudden death. Entanglement sudden death is the vanishing of the entanglement between atoms in a finite time,after that specific time the entanglement revivals again. We want to underline that the two cavities are isolated from each other, one fields only interacts with only one atom. In general, we are interested in entanglement gain or loss that happens in the absence of atom-atom interaction.