Quantum maximum distance seperable codes
Kuantum maksimum ayrılabilir mesafe kodları
  1. Tez No: 921146
  2. Yazar: MUSTAFA KIRCALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÖZKAYA, PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kuantum hata düzeltme kodları (QECC), hata toleranslı kuantum hesaplamanın temel taşlarından biridir ve dekoherans, gürültü ile operasyonel hatalardan kaynaklanan kaçınılmaz hatalara karşı hassas kuantum bilgilerini korumak için önemli bir araç sunar. Klasik hata düzeltmenin ağırlıklı olarak bit dönüşümü hatalarına odaklanmasının aksine, QECC'ler qubit'lerin hem genlik hem de fazını etkileyen daha karmaşık hatalarla başa çıkmak zorundadır. QECC'lerin çeşitli türleri arasında, Kuantum Maksimum Mesafe Ayrılabilir (QMDS) kodları, optimal hata düzeltme yetenekleri sayesinde özellikle dikkat çekicidir; verilen parametreler için mümkün olan en yüksek mesafeyi elde ederler. Yeni QMDS kodları oluşturmak literatürde kritik bir zorluktur. Bu tezde, sonsuz sayıda açıkça tanımlanmış polinom sınıfını inceliyor ve gerekli aritmetik özelliklerini çıkarıyoruz; bu özellikler, q+1'den kesinlikle daha uzun yeni q-lü QMDS kodlarının sonsuz bir ailesinin oluşturulmasını ima etmektedir. Ball ve Vilar gösterdiği üzere, QMDS kodları oluşturma problemi, iyi tanımlanmış aritmetik özelliklere sahip sonlu alanlar üzerinde belirli polinomların bulunmasına indirgenebilmektedir; ancak bu polinomlar açıkça inşa edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Quantum error-correcting codes (QECCs) are a cornerstone of fault-tolerant quantum computing, providing an essential means to protect delicate quantum information from the inevitable errors introduced by decoherence, noise, and operational faults. Unlike classical error correction, which addresses primarily bit-flip errors, QECCs must contend with the more intricate errors that affect both the amplitude and phase of qubits. Among the various types of QECCs, Quantum Maximum Distance Separable (QMDS) codes are particularly noteworthy due to their optimal error correction capabilities, achieving the maximum possible distance for given parameters. Constructing new QMDS codes is a critical challenge in the literature. In this thesis, we study a class of infinitely many explicit polynomials and derive their requisite arithmetical properties, which imply the construction of an infinite family of new q-ary QMDS codes of length strictly larger than q+1. Ball and Vilar demonstrated that the problem of constructing QMDS codes can be reduced to finding specific polynomials over finite fields with well-defined arithmetical properties, yet they were unable to explicitly construct these polynomials.