Yenipazar (Bilecik-D) yöresindeki jura-alt kresate yaşlı karbonatlı kayaçların stratiğrafik ve sedimantolojik incelenmesi
Stratigraphic and sedimentalogic study of jurassic-lover cretaceus aged carbonate rocks in Yenipazar (East of Bilecik)
  1. Tez No: 34269
  2. Yazar: ZAHİDE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
iv ÖZET Yenipazar (Bilecik doğusu) ilçesi güneydoğusunda yürütülen bu çalışmada, önceki araştırıcılar tarafından Bilecik kireçtaşı ve Soğukçam Formasyonu olarak adlandırılan Orta Jura- Alt Kretase yaşlı karbonatlı kayaçların stratigrafik, petrografik ve mikrofasiyes tanımlamaları yapılarak, bunların yanal ve düşey fasiyes değişimleri ile ortamsal yorumlarının yapılması amaçlanmıştır. Çalışma alanındaki litostratigrafik istifi, temel kayaçlar (Paleozoyik), Bakırköy Formasyonu (Alt Jura), Bilecik Kireçtaşı (Orta-Üst Jura), Soğukçam Formasyonu (Alt Kretase), Yenipazar Formasyonu (Üst Kretase) ve Neojen yaşlı Akköy Formasyonları oluşturmaktadır. İnceleme alanında ölçülen Kocadere ve Örencikyayla ÖSK'lerinden alman 160 kayaç örneği üzerinde petrografik ve mikrofasiyes tanımlamaları yapılmıştır. Bu örnekler üzerinde yapılan petrografik çalışmalar sonucunda, kireçtaşlan Folk (1959, 1962) ve Dunham (1962)'a göre değerlendirilmiş, bunun sonucunda, Bilecik kireçtaşlarının çoğunlukla intraklastlı mikritik ve sparitik allokimyasal kireçtaşlanndan, Soğukçam Formasyonu kireçtaşlarının ise biyoklastlı mikritik kireçtaşlarından oluştuğu gözlenmiştir. Ayrıca mikrofasiyes çalışmalarıyla Bilecik ve Soğukçam Formasyonu kireçtaşlannda 16 mikrofasiyes tanımlanmıştır. Bu mikrofasiyesler Wilson (1975) 'a göre fasiyes zonlarına (SFZ) bölümlenmiş ve standart mikrofasiyeslerle (SMF) de deneştirilmiştir. Mikrofasiyes çalışmaları sonucunda Bilecik kireçtaşlan ve Soğukçam Formasyonu kireçtaşlarmın yanal ve düşey yönde geçişli oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out at the southeast of Yenipazar Town (East of Bilecik) and aimed to define stratigraphic, petrographic and microfacies identifications of Middle Jurassic-Lower Cretaceous aged carbonaceous rocks, which are called as Bilecik Limestone and Soğukçam Formation by the previous investigators. This study also aims to define lateral and vertical facies variations together with the interpretation of environmental evidences. The lithostratigraphic sequence, in the study area, includes base rocks (Paleozoic), Bakırköy Formation (Lower Jurassic), Bilecik Limestone (Middle-Upper Jurassic), Soğukçam Formation (Lower Cretaceous), Yenipazar Formation (Upper Cretaceous) and Neogen aged Akköy Formation. 160 rock samples have been collected from Kocadere and Örencikyayla measured stratigraphic sections and their petrographic and microfacies definitions have been done. Limestones have been classified according to Folk (1959, 1962) and Dunham (1962) and as a result of these petrographic definitions, it has been interpreted that, Bilecik Limestones are composed of micritic and sparitic allochemical limestones with intraclasts and Soğukçam Formation Limestones are composed of micritic limestones with bioclasts. By means of microfacies investigations, 16 microfacies definitions have been done in the Bilecik and Soğukçam Formation Limestones. These microfaciesses are divided into several facies zones according to Wilson (1975) and correlated with standard microfaciesses. As a result of microfacies studies, it has been interpreted that, Bilecik Limestones and Soğukçam Formation Limestones have transitions both laterally and vertically.