Kloramjenikol yüklü poli (D,L-Laktat) süngerimsi yapıların hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 34270
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özet ÖZET Sunulan çalışmada yara ve yanık tedavisinde kullanılmak üzere kloramfenikol taşıyan PDLLA homopolimer fiberlerinden oluşan süngerimsi yapılar hazırlanmıştır. PDLLA, dimerin (DL-laktat) kalay klorür (SnCİ2.2H20) katalizörlüğünde, halka açılması polimerizasyonuyla sentez edilmiştir. Polimer oluşumu FTIR ve DSC ile gösterilmiştir. Sentezlenen PDLLA amorf yapıda olup, 54-57°C civarında bir camsı geçiş sıcaklığına sahiptir. Farklı molekül ağırlığına sahip PDLLA polimerleri elde edebilmek amacıyla polimerizasyon süresi, polimerizasyon sıcaklığı ve dimer/katalizör oram, sırasıyla, 30-360 dak, 160-200°C ve 5.000-30.000, aralığında değiştirilmiştir. Polimer ortalama molekül ağırlıkları ve molekül ağırlığı dağılımları, vizkozite ölçümleri ve GPC ile bulunmuştur. Düşük polimerizasyon sıcaklıklarında (160°C) polimerizasyon süresinin artmasıyla ortalama molekül ağırlığı ve heterojenlik indeksi artarken, yüksek sıcaklıklarda (180°C ve 200°C) ilk yarım saat içinde artış olmakta daha sonra çok az artmakta veya değişmemektedir. Dimer/katalizör oranının artması ile molekül ağırlığı belirli bir değere kadar (D/K: 15.000) çok fazla değişmemekte, daha sonra önemli miktarda artmakta ve yaklaşık 20.000 değerinden sonra ise azalmaktadır. Polimerizasyon sıcaklığının azalması ile bu davranış daha belirgin hale gelmektedir. PDLLA homopolimerlerin organik çözücülerdeki %8'lik çözeltilerinin sulu ortama yavaş bir hızla akıtılmasıyla, PDLLA fiberler, ve bunların yumak şekle getirilmesiyle süngerimsi yapılar oluşturulmuştur. PDLLA süngerimsi yapıların sulu ortamlardaki degredasyonu farklı pH (3, 7.4 ve 9) ve sıcaklıklarda (4°C, 20°C ve 37°C), ortalama molekül ağırlığındaki azalma izlenerek araştırılmıştır. Kullanılan polimer molekül ağırlığının artması, ve pH ve sıcaklığın azalması ile degredasyonun yavaşladığı gösterilmiştir. Süngerimsi formdaki PDLLA'nın hazırlanması sırasında yapıya kloramfenikol yüklenmiştir. Kullanılan PDLLA molekül ağırlığının artmasıyla ilaç yüklemesi artmıştır. En yüksek yükleme çözücü olarak asetonitril kullanıldığında elde edilmiştir. Başlangıç polimer derişiminin artması ile yüklenen ilaç miktarı ve yükleme oranı artmıştır.Özet ii Başlangıç ilaç deri siminin artırılmasıyla ise yüklenen ilaç miktarında belirgin artış olmuş, ancak yükleme oranı önce artmış sonra azalmıştır. Kloramfenikol yüklü süngerimsi formdaki PDLLA homopolimer yapılardan değişik pH (3, 7.4 ve 9) ve sıcaklıklarda (4°C, 20°C ve 37°C), ilaç salımı incelenmiştir. Başlangıçta yüksek salım hızı gözlenmiş daha sonra ise sabit salım hızına ulaşılmıştır. En yüksek salım hızı pH:9'da elde edilmiştir. Sıcaklığın artması ile ilaç salım hızı artmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary iii SUMMARY In this study, sponge type matrices formed from PDLLA homopolymer fibers carrying chloroamphenicol for the treatment of burns and wounds were prepared. PDLLA homopolymers were synthesised by ring opening polymerization of the dimer (DL-lactide) by using stannous chloride (SnCİ2-2H20). Polymer formation was confirmed by FTIR and DSC. PDLLA synthesised was amourphous with a glass transition temperature of 54-57°C. In order to obtain PDLLA with different molecular weights, the polymerization time and temperature, and dimer/catalyst ratio was changed in the the range of 30-360 min, 160°-200°C and 5,000-30,000, respectively. Average molecular weights and heterogenity indices were found by viscosimetric measurements and by GPC. At low polymerization temperatures (160°C), average molecular weights and hetereogenity indices increased with the polymerization time, while at higher temperatures (180°C ve 200°C) they did increase first and then did not change significantly. The average molecular weights did not significantly changed with the increase in the ratio of dimer/catalyst until a certain ratio (15,000), a prounced raise was then observed, however they decreased after the ratio of 20,000 once again. This behaviour was more noticable at low polymerization temperatures. Sponge type PDLLA matrices were obtained by droping of the PDLLA solutions (8% in organic solvents) into aqueous media. Degradation behaviour of the PDLLA sponges was investigated in aqueous media at different pH (3, 7.4 and 9) and temperatures (4°C, 20°C and 37°C), by following the decrease in the average molecular weight. Degredation rates were slow when the PDLLA homopolymers with higher molecular weights were used, and also at lower pH and temperatures. Chloroamphenicol was loaded within the PDLLA sponges during fiber formation. The drug loading was increased with the increase in the molecular weight of PDLLA used. The highest drug loading was achieved with acetonitrile as the solvent. Drug loading was increased by increasing both the initial polymer and drug concentrations. Chloroamphenicol release from the PDLLASummary İV sponges were investigated in aqueous media with different pH (3, 7.4 and 9) and temperatures (4°C, 20°C and 37°C). Drug release rate was high at the beginning (“burst effect”), however, constant release rates were observed after this initial period of release. The highest release rate was observed at pH:9. The release rate increased with the increase in the temperature.