Farklı biçim yüksekliklerinin Akdeniz ekolojisinde yetiştirilen bazı çim seçeneklerinin performansına etkileri üzerinde araştırmalar
Effect of different mowing heights on the performances of different turf alternatives grown in Mediterranean ecology
  1. Tez No: 342692
  2. Yazar: ŞÜKRÜ SEZGİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, 2011-2013 yılları arasında ve bir vejetasyon dönemi sürecinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü´nün deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada; Festuca arundinacea´nin yalın ve Lolium perenne ile olan karışımı ve yöre futbol sahalarında kullanılan Lolium perenne, Festuca rubra rubra, Festuca rubra commutata, Festuca ovina ve Poa pratensis içeren geleneksel karışım incelenmiştir. Bu seçeneklerin farklı biçim yüksekliklerindeki (12-22-32 mm), bazı özelliklerde de farklı mevsimlerdeki (ilkbahar, yaz, sonbahar, kış) çim alan özellikleri araştırılmış, bu amaçla çıkış hızı (gün), kaplama hızı (gün), kışa dayanıklılık (1-9 puan), kaplama derecesi (1-9 puan), yaprak dokusu (1-9 puan), yaprak rengi (1-9 puan), yenilenme gücü (1-5 puan), kardeşlenme durumu (1-5 puan), genel görünüm (1-9 puan), yabancı bitki oranı (1-5 puan) ve seyrekleşme derecesi (1-9 puan) karakterleri ele alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, çıkış hızı ve kaplama hızı açısından Lolium perenne içeren parseller en iyi sonucu vermiş, bu özellik kışa dayanıklılık açısından da gözlenmiş, fakat yaz aylarındaki sıcağa ve kurağa dayanıklılığı simgeleyen farklı yüksekliklerdeki biçimlerde saptanan genel görünüm puanları açısından ise Festuca arundinacea´den daha geri sıralarda yer almıştır. Festuca arundinacea yenilenme gücü, bölgenin kurak ve sıcak koşullarına adapte olabilme özelliği ve genel görünüm açısından diğer çim türlerinden daha başarılı bulunmuştur. Yaprak dokusu açısından Lolium perenne içeren parseller daha iyi sonuçlar vermiş, seyrekleşme derecesi açısından ise yalın Festuca arundinacea parselleri ve %60 Festuca arundinacea + %40 Lolium perenne içeren karışım seçenekleri en yüksek puanlara sahip olmuşlardır. Ege Bölgesi´nin Akdeniz iklim koşullarında, serin iklim çimlerinden oluşturulacak yeşil alanlar amaçlandığında, koşullara dayanıklılık, olumlu genel görünüm, güçlü yenilenme gücü, vb. üstünlükleri nedeniyle yalın Festuca arundinacea ekimlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu çim alanların, yüksek kalite amaçlandığında 12 mm´den, uzun ömür ve devamlılık düşünüldüğünde 22 ve ya 32 mm?den biçilmesinin daha uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the experimental fields of Field Crops Department, Agriculture Faculty of Ege University, in the duration of a vegetation period in between 2011-2013. Pure sowing of Festuca arundinacea and mixed with Lolium perenne alternatives and traditional mixture including Lolium perenne, Festuca rubra rubra, Festuca rubra commutata, Festuca ovina and Poa pratensis were investigated. Peculiarities of these turf alternatives under different mowing heights (12-22-32 mm) and performances during various seasons (spring, summer, autumn, winter) in some traits were also tested. The traits like emergence (day), speed of cover (day), winter resistance (1-9 point), rate of cover (1-9 point), leaf texture (1-9 point), leaf color (1-9 point), regenerative capacity (1-5 point), tillering (1-5 point), visual turf quality (1-9 point), rate of weeds (1-5 point) and rate of thinning (1-9 point) were recorded. According to the results; the plots including Lolium perenne showed highest performance in terms of emergence and cover speed and same results were observed in winter resistance trait, but these plots ranked lower than Festuca arundinacea plots in terms of visual turf quality points under different mowing heights which represents heat and drought resistance during summer period. Festuca arundinacea performed better than others in terms of regenerative capacity, adaptability to regional drought and heat conditions and visual turf quality. The plots containing Lolium perenne displayed better performance with regard to texture and pure Festuca arundinacea and the mixture of 60% Festuca arundinacea + 40% Lolium perenne alternatives had highest points in thinning trait. Pure Festuca arundinacea sowings should be prefered because of the superiority in resistance to conditions, visual turf quality, regenerative capacity, etc., when the turf of cold season grasses in Mediterranean conditions were targeted. We have also concluded that mowing height of 12 mm for high quality turf and 22 or 32 mm for persistance and maintanance were more suitable.