Pseudo-parabolik ve pseudo-hiperbolik denklemlerin çözümlerinin asimptotik davranışı
Asymptotic behavior of solution of pseudo-parabolic and pseudo-hyperbolic equation
- Tez No: 34271
- Danışmanlar: PROF. DR. VARGA KALANTAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde gereken önbilgiler, kullanılan uzayların tanımlan, eşitsizlikler ve yardımcı teoremler verilmiştir. Dört alt kısımdan oluşan ikinci bölümde lineer olmayan Pseudo Parabolik denklemlerin çözümlerinin kararlılığı araştırılmıştır. Birinci kısımda bir boyutlu lineer olmayan Pseudo Parabolik denklemler için başlangıç-smır değer probleminin çözümlerinin kararlılığı kanıtlanmıştır. İkinci kısımda n boyutlu lineer olmayan Pseudo Parabolik denklemi için başlangıç-smır değer problemi araştırılmıştır ve bu problemin sıfir çözümünün asimtotik kararlılığı ispatlanmıştır. Üçüncü ve dördüncü kısımlarda lineer olmayan iki sınıf birinci mertebeden differansiyel operatör denklemleri gözönüne alınmıştır. Bu denklemler için, Cauchy probleminin çözümlerinin uzun zaman davranışı araştırılmış ve lineer olmayan Pseudo Parabolik denklemlerin uygulamaları verilmiştir. Üçüncü bölümde ise lineer olmayan ikinci mertebeden differansiyel operatör denklemi için Cauchy probleminin çözümlerinin davranışları incelenmiştir. Araştırılan problemin sıfir çözümünün asimtotik kararlığı kanıtlanmıştır ve üstelik zaman sonsuza gittiğinde çözümlerin sıfira gitme hızı bulunmuştur. Ayrıca alınan sonuç lineer olmayan Pseudo Hiperbolik Denklemler için başlangıç-sınır değer problemlerinin çözümleri için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work consists of three chapters. The first chapter is devoted to preliminaries. In the second chapter the decay of solutions of the non-linear Pseudo Parabolic equations is investigated. In the first section, the decay of solutions of the initial- boundry problem for one dimensional non-linear Pseudo Parabolic equations is proved. In the second section, we have considered initial boundry value problem for n-dimensional non-linear Pseudo Parabolic equation and proved the asymptotic stability of the zero solution is proved. In the third and fourth sections two types of first order differential operator equations.and the long-time behavior of, solutions of the Cauchy problem are considered. And applications to non-linear Pseudo Parabolic equations are given. In the third chapter, we investigated behaviour of solutions of the Cauchy problem for non-linear second order differential operatör equation and we proved asymptotic stability of the zero solution. Moreover we found the speed of the decay of solutions.