Sessiz oda tasarımı ve modellemesi
Desing and modelling of an anechoic chamber
- Tez No: 342711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN BALTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mimarlık, Mechanical Engineering, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü binası içinde sessiz (yarı-yankısız) oda olarak kullanmak üzere seçilen kapalı bir mekanın akustik performansını belirlemek amacıyla gerekli olan akustik analizleri gerçekleştirilmiştir. Akustik analiz için EASE 4.3 bilgisayar simülasyon programı yardımı ile mekanın tasarımı ve modellemesi yapılmıştır. Yarı-yankısız oda tasarımı ISO 3745 uluslararası standardına dayalı olarak yapılmıştır. Analiz programından elde edilen sonuçların doğruluğu için odanın aynı şartlar altında ses ölçümleri yapılıp analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Mevcut dersliğin içerisinde ISO3382 standardı uyarınca hacim akustiği parametrelerinin ölçümleri hem yerinde yapılıp hem de bilgisayar programında modellenerek gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler 63 Hz ile 4000 Hz ölçüm aralığındaki bütün frekanslarda gerçekleştirilmiştir. Mevcut dersliğin yalıtım optimizasyonu İNSUL programı kullanılarak yapılmış ve incelenmiştir. Yarı-yankısız odanın optimizasyonu için konvolüsyon ve auralizasyon yöntemleri uygulanmıştır. EASE 4.3 simülasyon programında tasarlanmış olan yarı-yankısız oda modeli oluşturulup elektro-akustik uygulaması kullanarak hacim akustiği parametrelerin ve odanın yansıma grafiklerinin değerlendirilmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some necessary acoustical analyse are carried out in order to determinen the acoustical performance of an enclosed space which is chosen in order to be used as an anechoic (hemi-anechoic) chamber inside Ege University Mechanical Engineering Department building. For acoustical analysis, space design and modeling are completed using EASE 4.3 computer simulation program. Hemi-anechoic chamber is designed based on international ISO 3745 Standard. For the accuracy of the results gained from the analysis program sound measurements were carried out under the same conditions and these measurements were compared with analysis results. Measurements of volume acoustic sparameters were performed both in the room and modeled with the computer program in accordance with ISO 3382 standard. The analyses were completed for the frequencies between 63 Hz and 4000 Hz. Insulation optimization of the room was accomplished and analyzed using INSUL program. For the optimization of the hemi-anechoic chamber, convolution and auralization methods were applied. Hemi-anechoic chamber, which was designed in EASE 4.3simulation program, was constructed and evaluation of the volume acoustic parameters and the reverberation graphics of the room were presented using electro-acoustic application.