İran - Batı Azerbaycan Urmiyeh bölgesinde elma muhafazası için en uygun depo tasarımının geliştirilmesi
The development of the most appropriate depot design for apple storage in Urmiyeh region, west Azerbaijan state - Iran
- Tez No: 342729
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAKİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, İran - Batı Azerbaycan eyaletinde önemli bir elma üretim potansiyeline sahip Urmiyeh yöresi elmacılığı için derim sonrası kalite kayıplarının azaltılmasını sağlayarak depolama etkinliğini artıracak en uygun soğuk hava deposu projesini geliştirmektir. Bu amaçla, Urumiyeh yöresi koşullarını dikkate alan, teknik ve ekonomik yönden en uygun depo tasarım seçeneklerini sunan bir optimizasyon modeli kullanılmıştır. Bu modele göre depo sistemi tasarımlarında; farklı taşıyıcı sistemler (prefabrik betonarme ve çelik), farklı çatı sistemleri (prefabrik betonarme ve çelik) ve merkezi soğutma sistemi esas alınmıştır. Ayrıca, bu depo sistemlerini oluşturan yapı elemanlarının (döşeme, duvar ve asma tavan) çeşitli yapı malzemeleriyle inşası öngörülmüştür. Farklı depo tasarımlarına ilişkin inşaat maliyetlerinin hesaplanmasında ise 2011 yılı birim fiyatları kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, Urmiyeh yöresinde elma depolama için teknik ve ekonomik yönden en uygun 1800 ton?luk bir soğuk hava deposu tip projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main scope of this study is to develop a cold storage depot project which presents technically and economically the most convenient type in order to decrease the loss of quality after harvest in Urmiyeh, which is the one of the most important apple production area in West Azerbaijan, İran. According to this model, the design of the depot system is based on load-bearing systems with different structural characteristics (prefabricated, reinforced concrete and steel), roofing system (prefabricated, reinforced concrete and steel) and central refrigerating system. In addition, the construction of structural elements that make up the storage systems (floor, walls and ceiling) is envisaged to use various building materials. In the calculation of construction costs related to the design of the different depot systems, unit prices of the year 2011 are used. At the end of the study, technical and economic aspects of the Apple store in Urmiyeh most appropriate 1800 tons of cold storage type project