Manisa yöresinde örtüaltı işletmelerinin ve üretim sistemlerinin yapısal analizi ve geliştirilmesi
Structural analysis and development of production systems and protected cultivation enterprises in Manisa region
  1. Tez No: 342728
  2. Yazar: YASİN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAKİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, Manisa yöresindeki örtüaltı işletmelerinin ve üretim sistemlerinin yapısal analizi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yörede mevcut örtüaltı işletmeler arasından 40 adet işletme seçilmiştir. Seçilen işletmelerde; işletmelerin genel özellikleri ve üretim yapılarının yapısal özellikleri anket, ölçüm ve fotoğraflama çalışmalarıyla belirlenmiş ve bu özellikler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, üretim sistemlerinin konstrüksiyonları statik yönden analiz edilmiştir. Yöredeki örtüaltı yetiştiriciliği daha çok aile tipi işletmeler tarafından yapılmaktadır. İşletme sahiplerinin eğitim düzeyleri düşük olup bu işletmelerde örtüaltı üretimi ekonomik açıdan önemli bir yer teşkil etmektedir. İşletmelerde karşılaşılan en önemli sorun sermaye sorunudur. Aile tipi işletmelerde drenajsız topraklı tarım, ticari tip işletmelerde ise drenajlı topraksız tarım tekniği uygulandığı belirlenmiştir. Üretim sistemlerinin büyük çoğunluğu yerleşim merkezi dışında tesis edilmiş, bölmesiz blok şeklinde yay çatılı yüksek tünel yapılardır. Üretim sistemleri genellikle projesiz, iklimlendirme yönünden sorunlu ve yapı elemanı kesitleri statik yönden yetersizdir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine structural analysis and development opportunities of the current protected cultivation enterprises and productions systems in Manisa Region. For this purpose, 40 enterprises were selected from the current protected cultivation enterprises. For the selected enterprises, main properties and structural features of production structures were determined by face to face survey, measuring and photographing studies. The relationships between the production systems and main properties of enterprises were statistically evaluated. In addition, constructions of the production systems were analyzed in terms of the static. The research revealed that protected cultivation enterprises are generally family-type in the region. Education level of owners is low and the production of protected cultivation has an important place in terms of economic value. The most important problem in all enterprises is capital issue. It is determined that undrained soil culture system is used in family-type enterprises while drained soilless culture system is used in commercial-type enterprises. Most of the enterprises were established outside of settlements and the structures are block shaped, no compartmental, and round style high tunnels. It was also found that production systems are not usually based on a project and have problems in terms of climatization. In addition, building elements of production systems cross-sections are not sufficient.