Strychnos alkoloitlerinin temel yapısı olan azocino[4,3-b] indol iskeletinin sentezi üzerine çalışmalar
The basic structure of the skeleton of strychnos azocino [4,3-b] indole alkaloids studies on the synthesis
  1. Tez No: 430295
  2. Yazar: RECEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİMİ ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Alkaloitlerin varlığı M.Ö. 3000'lerde dahi biliniyordu. İlk olarak 1805 yılında izole edilmesi alkoloit kimyasının miladı sayılmaktadır. Günümüzde spektroskopik yöntemlerin ve saflaştırma tekniklerin gelişmesine paralel olarak çok sayıda alkaloitin yapısı aydınlatılmıştır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanabileceği saptanmıştır. Bu hastalıklar arasında çağımızın vebası olarak adlandırılan kanser, HIV, tüberküloz, astım, sinir sistemi hastalıkları gibi birçok hastalık vardır. Alkaloitler ilaç sanayi dışında boya sanayi, gıda sanayi ve zehir bilimi (toksikoloji) konusunda da büyük önem taşımaktadır. Alkoloitlerin birçoğu önemli farmakolojik özellikler taşımaktadır. Alkaloitlerin bulunduğu bitkilerin nadir olması ve alkaloidlerin bitkilerde çok az bulunması nedeniyle sentetik olarak sentezlenmelerini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada Strychnos Alkoloitlerinin temel yapısını oluşturan azocino[4,3-b] indol iskeletinin sentezi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Strychnos alkoloitleri toksikoloji açısından önemli olmaları, gösterdikleri anti HIV ve anti tümör etkileri nedeniyle özellikle AİDS ilaçları başta olmak üzere ağrı kesici, pıhtılaşmayı önleyici, tansiyon düşürücü, astım etkilerini yok edici sinirsel hastalık ilaçlarında ve medikal uyuşturucularda aktif madde olarak kullanılır. Azocino[4,3-b] indol iskeletinin sentezi üzerine yapılan litaretür çalışmalarına rastlanmaktadır. Ancak molekül yapısının karmaşıklığı sentez basamaklarını uzatmaktadır. Sentez basamaklarının azalması toplam verimi olumlu yönde etkilemektedir. Bu çalışmadaki sentez planına göre farklı ve yeni bir yöntemle azocino[4,3-b] indol iskeleti sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The presence of alkaloids in the 3000's was known even before Christ. Isolation of morphine in 1805 is considered the beginning of alkaloid chemistry. Today, in parallel with the development of spectroscopic methods and purificition techniques it has been found in many alkaloids structure. It has been found to be useful in the treatment of many diseases. Among these, the greatest disease of our age cancer, HIV, tuberculosis, asthma, there are many diseases, such as diseases of the nervous system. Alkaloids paint industry outside of the pharmaceutical chemistry, it is of great importance in the food industry and the science of toxicology. Many alkaloids have important pharmacological properties. The rarity of the plant that contains the alkaloid and the presence of alkaloids in plants is much less enforce them synthetically synthesized. In this study, Strychnos azocino[4,3-b] indole studies on the synthesis of indole alkaloids skeleton forming the basic structure in made. Strychnos alkaloids skeleton, anti-HIV, particularly AIDS drugs for their anti-tumor effects includıing analgesics, anti-clotting drug used. Further lowering blood pressure, asthma therapeutic and medical drug used as active ingredient. . Azocino[4,3-b] indole are found titerature review on the synthesis on indole skeleton. However, the complexity of molecular structure lengthens the synthesis step. Reduction of synthesis steps positive effect overall yield. According to the synthesis scheme of this study, a different new method azocino[4,3-b] indole skeleton was synthesized.