Studies on the synthesis of deethyltubifolidine
Deetıltubifolin'in sentezi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 796944
  2. Yazar: EBRU DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİMİ ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Alkaloitlerin biyolojik aktiviteleri farmakolojik açıdan dikkat çekmektir. Günümüzde alkaloitler birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. En önemlilerinden olan kanser, tüberküloz, HİV ve sinir sistemi haslarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Alkaloitler bitkilerin farklı kısımlarında bulunurlar. Fakat bitkilerden çok az miktarda elde edildiklerinden dolayı sentetik olarak sentezlenmeleri üzerine çalışmalar önem kazanmıştır. Strychnos alkaloitlerinin temel yapısını metanoazacino[4,3b]indol iskeleti oluşturur. Bu çalışmada tetrasiklik halka sisteminin oluşumu için yeni bir yöntem sunuyoruz ve deetiltububifolidinin toplam sentezini gösteriryourz. Bu yöntemle %49 verimle 20-dietiltubifolidin elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The biological activites of alkaloits draw attention from a pharmacological point of view. Today, alkaloids are used in the treatment of cancer, tuberculosis, HIV and nervous system diseases, which are the most important ones. Alkaloids are found in different parts of plants. However, since they are obtained in very small amounts from plants, studies on their synthetic synthesis have gained importance. The basic structure of Strychnos alkaloids is the methanoazacino[4,3b]indole skeleton. In this work, we present a new method fort he formation of the tetracyclic ring system and demonstrate the total synthesis of deethyltubifolidin. Whit this method, 20-deethyltubifolidin was obtained in %49 yield.