Fasulye tohumlarındaki viral etmenlerin saptanmasında tanı yöntemlerinin duyarlılıklarının incelenmesi
The investigation of sensitivity of diagnose methods on the determination viral agents in bean seed samples
  1. Tez No: 342733
  2. Yazar: KÜBRA SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma 2012-2013 yıllarında değişik firmalardan ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümünden temin edilen 70 adet farklı fasulye tohum örneğinde virüslerin bulunma durumu ve bu virüslerin tanılanmasında kullanılan yöntemlerin duyarlılıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Temin edilen fasulye tohum örneklerinde viral etmenlerin tanılanmasında simptomatoloji, bitki yetiştirme, biyolojik endeksleme, seroloji ve moleküler yöntemler kullanılmıştır. Tohum örneklerinde 5 viral etmenin varlığı RT-PCR yöntemi, 4 virüsün tanılanması da DAS-ELISA yöntemi ile test edilerek bu yöntemlerin diğer yöntemlerle duyarlılık durumu kıyaslanmıştır. Araştırma kapsamında testlenen toplam 70 tohum örneğinin RT-PCR yöntemi ile 69' u, DAS-ELISA yöntemi ile 62' si, biyolojik endeksleme ile 30' u tohumdaki belirtilerin görsel olarak incelenmesi ile 48' i, ve bitki yetiştirme testleri ile 70 tohum örneğinden gelişme gösteren 62 bitkiden 48' i BCMV, BCMNV, CMV ve SMV ile enfekteli bulunmuştur. Bu durumda, test sonuçlarının karşılaştırmalarında tanılama yöntemleri arasında RT-PCR' ın en duyarlı yöntem olduğu ve fasulye tohumlarının büyük bir kısmının BCMV ile enfekteli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to find out the presence of viral infections in 70 bean seed samples providing from different companies and Ege University Faculty of Agricultural Deparment of Horticulture in 2012-2013 and to determine the sensitivity of the methods used in the detection of viral infections in bean seed samples in 2012-2013. In order to detect the viral infections in bean seed samples collected, symptomatology, growing-on test, biological test, serological and molecular methods were used. The presence of 5 viral agents in bean seed samples were checked by RT-PCR while the diagnosis of 4 viruses was done with DAS-ELISA. Considering the results obtained, the sensivity of the methods used was investigated for the detection of viruses in bean seed samples. Out of 70 bean seed samples, the infection of certain viruses was detected in 69 samples by RT-PCR, 62 by DAS-ELISA, 48 by viral examinations and 30 by biological indexing. In growing-on assays, the viral infections were found in 48 of 64 plants developing from 70 seed samples.In conclusion, it was seen that RT-PCR was the most sensitive methods in the detection of the viruses in bean seed samples and the majority of bean seed samples in this work was injected with bean common mosaic virus (BCMV).