Comparison of facility layout algorithms mcraft and sfla by using distributed cost function
Tesıs planlama algorıtmaları mcraft ve sfla'ın dagıtılmıs malıyet fonksıyonu altında karsılastırılması
  1. Tez No: 342745
  2. Yazar: AKIN YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Literatürde birçok tesis planlama algoritmasından bahsedilir. Bütün bu algoritmalar departmanlar arasındaki etkileşimin sadece departmanların merkezleri arasında olduğunu varsayarlar. Gerçekte durum böyle değildir. Etkileşim ve alışveriş bir departmanın herhangi bir yerinden diğer bir departmanın herhangi bir yerine olur. Bozer ve Meller 1996 yılında bu durumu dikkate alan dağıtılmış maliyet fonksiyonu dedikleri yeni bir amaç fonksiyonu oluşturdular. Bu çalışma bu amaç fonksiyonun tesis planlama algoritmaları MCRAFT ve SFLA?e uygulanmasını ve bu iki algoritmanın yeni maliyet fonksiyonu altında performanslarının karşılaştırılmasını kapsar.
Özet (Çeviri)
There are a lot of algorithms developed in the literature. All these algorithms assume that flow occurs from centroid of one department to centroid of another. However, in real cases flow occurs from every part of a department to every part of another department. This idea was first discussed by Bozer and Meller in 1996. They came up with new distance measurement called distributed center to center distance (DCTC) and reformulated FLP objective function with this new distance measurement. They called this new objective function as distributed cost function. This study is concerned with comparison of performances of facility layout algorithms MCRAFT and SFLA by using distributed cost function.