High order of accuracy difference schemes for bitsadze - samarskii problems
Bitsatze-samarskıı problemler için yüksek mertebeden doğruluklu fark şemaları
  1. Tez No: 342770
  2. Yazar: FATMA SONGÜL ÖZESENLİ TETİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hilbert uzayında özeşlenik pozitif tanımlı A operatörlü diferansiyel denklemlerininyerel olmayan Bitsadze-Samarskii sınır deger problemi ele alınmıştır. AğırlıksızHölder uzaylarında, bu sınır değer probleminin iyi konumlanmışlığı ortaya konulmustur.Eliptik denklemin sınır değer problemlerinin çözümü için koersatif eşitsizlikleri eldeedilmiştir. Bu yerel olmayan Bitsadze-Samarskii sınır değer probleminin yaklaşıkçözüöü için ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden fark şemaları kurulmustur. Bufark şemalarının çözümü için kararlılık kestirimleri kurulmustur. Fark semasınınçözümü için koersatif eşitsizlikleri, hemen hemen koersatif eşitsizlikleri sağlanmıştır.Eliptik denklemler için fark şemalarının Matlab ile çözümleri sunulmuştur. Bufark şemalarının çözümleri için bulunan teorik sonular, sayısal örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Bitsadze-Samarskii nonlocal boundary value problem for the elliptic differentialequation in a Hilbert space H with the self-adjoint positive definite operatorA is considered. The well-posedness of this problem in H¨older spaces withouta weight is established. The coercivity inequalities for solutions of the nonlocalboundary value problem for the elliptic equation are obtained. The second, thirdand fourth orders of accuracy difference schemes for the approximate solutions ofthis nonlocal boundary value problem are presented. The stability estimates, coercivityand almost coercivity inequalites for the solutions of these difference schemesare established. The Matlab implementations of these difference schemes for theelliptic equation are presented. The theoretical statements for the solutions of thesedifference schemes are supported by the results of numerical examples.