Detection of milk origins in dairy products by using sybr duplex real-time PCR (SDRT-PCR)
SYBR ikili gerçek zamanlı PZR ile süt ürünlerinde süt türlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 342804
  2. Yazar: SİBEL KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, SYBR Green Florosan boyası kullanılarak peynirlerde aynı anda birden fazla tür tayini yapılması için ikili gerçek zamanlı PZR yöntemi uygulandı. Mitokondrial DNA'nın farklı bölgelerine dizayn edilmiş türe özgü primerler GenBank veri tabanında elde edilebilir sekansların sıraya konulmasından sonra kullanıldı. Bu primerler inek için 96, koyun için 119 ve keçi için 142 baz uzunluğunda spesifik frakmantlar üretti. Primerler yüksek oranda türe özgülük gösterdi. Deneyin, koyun ve keçi peynirlerine tağşiş olarak katılan inek sütünü yüzde 0,1 oranına kadar tespit edebildiği ispatlandı. Optimize edilen SDRT-PCR deneyi piyasada bulanan 15 adet peynir ürününe uygulandı ve teknik 15 test örneğinden 8'inin etikette belirtilmemiş beklenmedik sonuçlar verdiğini gösterdi (Tablo 3.1 ve Tablo 3.2). Bu deneyin sonuçları, metodun peynirlerdeki tağşişin belirlenmesinde hassas ve hızlı bir teknik olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study, Duplex Real-time PCR assay by using SYBR Green fluorescence dye (SDRT-PCR) was applied to cheeses for the identification of milk origins simultaneously. Specific-species primers designed in different regions of mitochondrial DNA were used after alignment of the available sequences in the GenBank database. The primers generated specific fragment of 96, 119 and 142 bp length for cow, sheep and goat, respectively. The primers showed a high degree of specificity. The sensitivity of the assay was good with detection level of 0.1 percent adulteration of goat and sheep cheeses with cow milk. The optimized SDRT-PCR assay was applied to 15 commercial cheese products and it showed that 8 (53.3%) among 15 tested samples gave unexpected results (Table 3.1 and Table 3.2) not indicated in their labels. The assay represents a sensitive and quick method for identification of adulteration in cheese