Jelatin matriksten vitamin B2 nin in-vivo kontrollu salımı ve kan plazma seviyesine etkisi
The Controlled release of vitamin B2 from gelatin matrix in-vivo, and its effect on blood plasma level
- Tez No: 34281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada amaç, mide-bağırsak sisteminde metabolizması yavaşlayan ve böylece vitamin emilim kapasitesi düşen insanlarda, kan plazması vitamin konsantrasyonunun belli bir süre istenen seviyede kalması sağlanarak yeterince vitamin alacakları uygun bir kontrollü serbestleştirme ortamının yaratılmasıdır. Çalışmada öncelikle üç ayrı yöntemle üç farklı matriks yapısı hazırlanmıştır -Dış yüzey iyon değişimi / Ca-aljinat matriks -Disper fazda jelleşme / jelatin matriks -Dispers fazda çapraz bağlanma / albumin matriks Bu matrikslerin her birinde suda eriyen vitaminler içinde yer alan ve vücutta önemli fonksiyonlara sahip olduğu bilinen Vit B2, Vit B6 ve Vit B12 ayrı ayrı tutuklanmıştır. Bunların in-vitro ortamdaki salım deneyleri yapay mide ve yapay bağırsak ortamında 37 °C de ve 100 rpm'de yürütülmüştür. Sonuçta elde edilen % salım eğrileriyle, Vit B6'nın kontrollü salımı için hiçbir matriksin uygun olmadığı; Vit B2 ve Vit B12 için ise en uygun matriks yapısının jelatin matriksi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca her üç matriks yapısının yapay mide ve yapay bağırsak ortamlarındaki şişme davranışlarına bakılarak, matrikslerin şişme özelliklerinin vitamin şahmına etkileri incelenmiştir. Yukarıdaki bulgular dahilinde, in-vivo ortamda vitaminlerin salım davranışlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen araştırmanın diğer bölümünde ise model vitamin olarak Vit B2 (riboflavin) seçilmiştir. 99mTc-perteknetat ile işaretlenen riboflavin serbest ve jelatin matriksinde tutuklu halde, yaklaşık 200 gr ağırlığındaki sıçanlara ağız yoluyla verilmiştir. Lsaat, 3.saat, 6.saat ve 24.saat sonunda hayvanların sintigrafileri çekilerek işaretli vitaminin vücuttaki yayılımı tespit edilmiştir. Sintigrafileri çekilen hayvanların kan örnekleri alındıktan sonra organları çıkartılarak ağırlıkları tartılmış ve gama sintilazyon cihazı İle aktiviteleri tespit edilmiştir. Bu verilerle organ başına düşen % tutulma değerleri ile gr-organ başına düşen % tutulma değerleri hesaplanmıştır. Sonuçta tutuklu haldeki riboflavinin ince bağırsaktan emilip kana geçen miktarının serbest riboflavine kıyasla 7 kat daha fazla olduğu ve emiliminin zamanla arttığı görülmüştür. Uygulamanın 1.-24. saat sonunda kanda tespit edilen vitamin seviyesi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin miktarını karşılayacak düzeyde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER Vit B2, Vit B6, Vit B12, in-vitro, in-vivo, kontrollü salım, jelatin matrix, albumin matrix, Ca-aljinat matrix
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to develop a convenient controlled release system to keep the blood plasma concentration of the water soluble vitamins at a certain level for a certain period of time, for the people who are suffering from low metabolic activity and low absorption capacity in the gastrointestinal tract. In the first part of the study, three different matrices were prepared by employing three different methods; Outer ion exchange / Ca-alginate matrix Gelation in dispersed phase / Gelatin matrix Crosslinking in dispersed phase / albumin matrix Vit B2, Vit Bg and Vit B12 which are known to have important function in the body were immobilized separately in each of these matrices. In-vitro release experiments of these vitamins where examined in the simulated gastric and intestinal fluids at 37 °C and stirring at 100 rpm. The graphs of percent release of the vitamins versus time have been drawn and it is observed that none of the matrices found to be suitable for the controlled release of Vit Bq but the gelatin matrices has been found as the most suitable matrix for the release of Vit B2 and Vit B-)2- Swelling behaviours of all matrices were investigated in the simulated gastric and intestinal fluids and swelling properties of the matrices were investigated. The main part of the research was realized to determine in-vivo release behaviours of the vitamins. For this purpose, Vit B2, so called riboflavin, was chosen as model vitamin. Free 99mTc-riboflavin solution and immobilized "^c-riboflavin in gelatin matrix were given orally to rats which weighs approximately 200 g. At the end of the 1st, 3rd,. 6th and 24th hours, scintigraphic imaging was undertaken with the rats by a gamma camera. Thus spreading of the radiolabeled vitamin was observed throughout the body. After the blood samples were taken from the animals, their organs were removed, weights of organs were measured and their radioactivities were measured separately by using gamma counter. % uptake of vitamin per organ and % uptake of vitamin per g-organ were calculated. The results showed that the amount of the immobilized riboflavin transferred from small intestine to blood plasma has been found to be 7 times more than free radiolabeled riboflavin. During the administration the amount of radiolabeled vitamin in blood plasma has been found to be enough for the amount of vitamin thai is needed in the body for that certain period of time. KEY WORDS Vit B2, Vit B6, Vit B12, in-vitro, in-vivo, controlled release, gelatin matrix, albumin matrix, Ca-alginate matrix.