Programlanabilir market barkod okuyucu
Programmble bar code reader
  1. Tez No: 34282
  2. Yazar: ZAFER GÜRIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET Programlanabilir barkod okuyucu konulu bu tez çalışmasında, mikroişlemci kontrolü altında çalışan bir barkod çözümleyici donanımı ve yazılımı gerçekleştirilmiştir. Barkod okuyucu, giriş aleti olarak bir kalem tarayıcı kullanmaktadır. Gerçekleştirilen elektronik aygıt, ticari ve endüstriyel barkod tiplerinden EAN 8, EAN 13, UPC A, kod 39 ve ayrılmış 5 üzerinden 2 barkod tiplerini otomatik olarak ayırt edip okuyabilmektedir. Aygıt ayrıca, kalem tarayıcının barkod sembolünü baştan sona doğru veya sondan başa doğru taradığını otomatik olarak algılayıp, barkod sembolünü çözümleyebilmektedir. Barkod okuyucu, bilgisayar ile klavye arasına takılarak çalıştırılmaktadır. Bu şekilde, çözümlenen barkod sembolündeki verilerin tıpkı klavyeden girilmiş gibi bilgisayara iletilmesi sağlanmıştır. Okunan barkod sembolündeki veriler, RS 232 C seri veri iletişim protokolü ile de bilgisayara aktarabilmektedir. Bilgisayarda bulunan, Quick Basic dilinde yazılmış olan bir başka program ise bilgisayarın seri portuna iletilmiş olan bu verileri alarak ekranda göstermektedir. Barkod sembollerinin çözümlendirilmesi yapılırken, kullanıcıya da değişik durumları gösteren sesli ve görsel uyanlar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a microprocessor-controlled programmable bar code decoder hardware is designed and relevant algorithms and software are developed. A bar code wand is used as an input device. The designed device can autodiscriminate and read the following commercial and industrial bar code symbologies : EAN 8, EAN 13, UPC A, code 39 and interleaved 2 of 5 code. Forward or backward scanning of the bar code symbol is automatically detected and decoding is performed accordingly. The device operates as an interface between the computer and the keyboard. In this way, decoded data are transmitted to the computer as if data entries were made through the keyboard. Decoded bar code readings can also be transmitted to the computer by means of RS 232 C serial data transmission protocol. Another program, written in Quick Basic, displays the data on the computer screen. Audio and visual warnings are provided to the user during the decoding process of the bar code symbols.