İlaç kontrol sistemi
The pharma control system
- Tez No: 342820
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hastanelerin çoğunda ilaç ve tıbbi malzemelerin stok takibi sağlıklı, güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılamamakta, depoya ilişkin gerçek bilgilere gecikmeli olarak ulaşılabilmekte, kayıp ve kaçaklar ile bunlara neden olan sorumlular takip edilememekte ve ilaçların karıştırılarak yanlış hastaya verilmesi ile tedavi sürecinde problemler yaşanmaktadır. Bu nedenle, malzeme yönetiminde israfın önlenerek, işlemlerin hızlı ve hatasız yürütülmesine katkı sağlayacak olan sistemlerin kurulması gerekmektedir. Çalışmamız, hastaya uygulanan ilaç tedavisinin denetlenmesini, ilaç kullanım oranlarının anında görüntülenebilmesini ve ilaç tasarrufu sağlanabilmesini amaçlamaktadır. Projemiz, sağlık kuruluşlarında yatan hastalara verilen ilaçları denetim altına almak için geliştirilen
Özet (Çeviri)
In most hospitals, the inventory tracking of pharma and medical supplies can not be made healty, reliable and fast way, factual information on the storage can be reached with a delay, losses and leakages and responsible persons can not be identified and there occur many problems with given wrong drugs to the wrong patient by mistake during the treatment. Therefore, the system that will contribute to prevent the waste on the material management, faster and error-free execution of the transactions need to be established. The study aims to monitor the drug therapy of the patient, to view the instant utilization rates of drug and to provide saving of drugs. Our project is