Mikrotip hidroelektrik santraller için plc tabanlı SCADA sistem otomasyonu ve RTU/PLC ile frekans ve gerilim regülasyonunun gerçekleştirilmesi
Plc based SCADA system automation for micro type hydroelectric power plants and implements of frequency and voltage regulation with RTU/PLC.
  1. Tez No: 342819
  2. Yazar: MEHMET KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından olan ve ülkemizde zengin potansiyele sahip hidroelektrik enerjinin değerlendirilmesi amacıyla, şebekeden bağımsız çalışan mikro ölçekli hidroelektrik santral prototipi ve otomasyonu gerçekleştirilmiştir. Güç sistemlerinin otomasyonunda yaygın olarak kullanılan PLC (Programlanabilir Lojik Kontrol)?den yararlanılmıştır. Prototip üzerinde PLC ile PID kontrol sağlanarak; endüktif ve omik yük durumlarında frekans ve gerilim değerleri incelenmiş, SCADA programı ile sistemin tüm kontrol ve kumandası bilgisayar üzerinden sağlanmıştır. Gerçekleştirilen bu prototip?te; Pelton türbini ile 500W?lık Asenkron Generatör, prototip?in taşınabilir olması için 300 lt?lik yatay tip su deposu, uygun çalışma için suya ait debi ve düşü değerlerini elde edebilmek için 1,5 KW?lık santrifüj pompa ve pompa?nın devrini kontrol etmek için Motor Sürücüsü (İnverter) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a prototype of micro hydroelectric power plant which can operate off-grid mode andits automation have been designed and applied for turning national hydro potential to good account. For this purpose, PLC (Programmable logic controller) has been used. Voltage and frequency values have been analyzed under both active and reactive load conditions using PID control. The whole control and commands are obtained by using SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition)programming via PC. In our prototype, a pelton turbine with an asynchronous generator which can provide 500W electrical power, portable 300 lt horizontal water tank, a 1,5 KW centrifugal pump to achieve enough flow rateand head differential and an inverter which controls the pump speed have been used.