Bulanık mantık yaklaşımını kullanarak endokardiyalin kenar çıkarımı
Endocardial edge detection using fuzzy logic approach
  1. Tez No: 342821
  2. Yazar: ŞAKİR AĞIRBAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT HARDALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İlerleyen görüntü işleme teknolojileri sayesinde dış dünyadan elde edilen görüntüler üzerinde iyileştirme, düzenleme ve daha birçok işlem yapılabilmektedir. Bu çalışma kapsamında ekokardiyografi görüntüsü üzerinde bulanık mantık yaklaşımı ile beraber istatistiksel görüntü ön işleme operasyonu kullanılarak kenar kestirimi amaçlanmıştır. Burada bu kenar kestirimiyle esas belirlenmek istenen sol karıncık endokardiyal kenarlarıdır. Bu sınırların tespiti teşhis ve tanı için gerekli veri akışında kolaylık sağlamakta ve ayrıca doğruluğu artırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to continuously developing image processing technology, image enhancement, image restoration and many more processes can be applied on the the image which is acquired from external resources. Within this study, edge detection is aimed on echocardiography image by using fuzzy logic approach and statistical image preprocessing operation. What is mainly intended to state with this edge detection is left ventricular endocardial edge. This edge detection provides convenience to data streaming which is necessary for detection and diagnosis and also it can increase the accuracy.