Alçak gerilim dağıtım sistemlerinde güç kalitesi
Power quality in low voltage distribution systems
  1. Tez No: 342822
  2. Yazar: OSMAN UZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Son yıllarda, Güç kalitesi problemlerinin endüstride ve meskenlerde oluşturduğu önemli maddi ve iş gücü kayıpları sonucunda, hem elektrik dağıtım şirketlerinin hem de elektrik abonelerinin güç kalitesine ilgisi gittikçe artmaktadır. Frekans konvertörleri, güç kaynakları, DA/AA dönüştürücüler, elektronik balastlar gibi güç elektroniği uygulamaları ve ark fırınları gibi sinüssel olmayan yüklerin kullanımının artması, düşük güç faktörüne, gerilimde çentiklere ve harmoniklere neden olmaktadır. Ayrıca şebeke kaynaklı kesintiler ile gerilim yükselmesi veya düşmesi olayları da tüketiciler açısından önemli diğer güç kalitesi problemleridir. Bu nedenle hem elektrik dağıtım şirketleri hem de kullanıcılar açısından, güç kalitesi problemlerinin maliyet etkin çözümü çok önemli bir konu haline gelmiştir. Bu tezde, alçak gerilim dağıtım sistemlerinde, güç kalitesi problemleri ve çözüm yöntemleri, çözüm yöntemlerinin maliyeti, güç kalitesi ile ilgili standart ve yönetmelikler, güç sisteminde oluşan harmonikler ve çözüm yöntemleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca örnek uygulama olarak, bir alçak gerilim dağıtım sisteminde harmonik ölçümü yapılmış ve elde edilen ölçüm sonuçlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Son olarak, dağıtım sisteminde tespit edilen harmoniklerin azaltılması için sisteme sabit ayarlı filtre ile C tipi yüksek geçiren filtre uygulanması yönteminin simülasyonu, Matlab R2010b, Simulink programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Last years, as a result of significant financial and manpower loss in dwelling and industry caused by power quality problems, both electric utilities and end users of electric power are becoming increasingly concerned about the quality of electric power. power electronic applications such as frequency converters, power supplies, DC/AC inverters, electronic ballasts... etc. and arc furnaces which are nonsinusoidal loads increasing to use may cause poor power factors voltage notch or bring forth harmonics. Besides, interruptions in distribution system and voltage swell or sag are the important other problems of power quality. Therefore, cost efficient solutions for solving these power quality problems have become crucial matter for both utilities and users. In this thesis, it is explained in detail that power quality problems and solutions methods, solution costs, standard and regulations about power quality, harmonics and reducing harmonic methods in low voltage systems. As a kind of sample application it is measured harmonics in a low voltage distribution system and evaluated measurement results. Finally, reducing harmonics that are determined in the distribution system is done with this method which is simulated that supplemented tuned filter and C type high band pass filter using Matlab R2010b, Simulink software.