Erken cumhuriyet döneminde gündelik yaşamın mekansal izdüşümleri: Ankara Anafartalar Caddesi
Spatial trajectories of everyday life in the early republican period: Ankara Anafartalar Street
  1. Tez No: 342850
  2. Yazar: AYŞEGÜL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, Ankara Ulus Anafartalar Caddesini Türkiye Cumhuriyeti'nin erken yılları bağlamında, dönemin toplumsal yapısı ve yaşantısıyla birlikte ele alarak yapılan bir kentsel okuma deneyimidir. Çalışmada kentin ?sosyal bir ürün? olduğu, mimarlık ve kent tarihinin yalnızca fiziksel, mekansal okumalar ve haritalamalar ile değil gündelik hayatüzerinden yapılabilecek sosyal okumalarla yazılmasının o yerin özelindeönemli tarihi verileri ortaya çıkaracağı savunulmaktadır. Dolayısıyla Cadde mekansal ve sosyal olarak gündelik yaşam pratikleri çerçevesinde değerlendirilmektedir. Anafartalar Caddesi üzerine yapılan bu tarih çalışması ile Cadde modern kentlinin değişen yaşam pratiklerinin deneyimlendiği, özel ve kamusal mekanlarıyla birlikte başkentin kimliğini oluşturan önemli bir kent merkezi olarak belgelenmektedir. Bu belgeleme resmi arşiv dokümanlarının, o dönemde yayımlanmış gazetelerin, dergilerin ve dönemi konu alan edebi eserlerin analizi yoluyla, Anafartalar Caddesi?nde geçen gündelik hayatı mekansal ve sosyal olarak yeniden inşa etmeyi hedefler.Tez kapsamında Cadde?yi kentin gündelik hayatından kopartmadan ve soyut bir nesne gibi ele almadan değerlendirmenin kent tarihi açısından önemi ve gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental urban reading on Anafartalar Street at Ulus district in Ankara, in the context of the early years of the RepublicanTurkey, by addressing the social structure and the daily life of the period. It argues that the city is a ?social product? and in writing architectural and urban history not only physical and spatial values and mappings but also social values based on the daily life practices are important in constituting the historical data specific to that location. Thus, the Street is evaluated within the framework of spatial and social practices of daily life. By this historical analysis done on the Anafartalar Street, together with its private and public spaces the Street is documented as a major urban center which forms the identity of the capital city. Through the analysis of newspaper collections and magazines published in that period and literary texts relating to the same period, this documentation aims to reconstruct the everyday life of the Anafartalar Street spatially and socially. Within the scope of this thesis, the importance and necessity of evaluating theurban history of the Street by considering the daily life practices without addressing it as an abstract urban artifact is emphasized.