Boyut etkisi deneylerinin atena sonlu eleman programı ile karşılaştırılması
Comparison of size effect test results with atena finite element program
- Tez No: 342871
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Boyut etkisi betonun kırılma mekaniğinin önemli bir bölümüdür. Betonun kırılma mekaniğini ve yapının davranışının daha iyi anlayabilmek için, son yıllarda boyut etkisi üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Çağımızın vazgeçilmez teknolojisi olan bilgisayar programları yardımı ile malzeme modellemesi ve deneyler sanal ortamda yapılmaktadır. Bu çalışmada, boyut etkisi üzerinde yapılan bir deneyin aynısı ATENA 3D sonlu eleman programı ile hazırlanıp, sonuçlar karşılaştırılmıştır. İlk olarak laboratuar ortamında 4 farklı geometriye sahip toplamda 80 adet beton kiriş aynı kalınlıkta hazırlanmıştır. Hazırlanan bu beton kirişlerin istenilen dayanıma ulaştıktan sonra, çekme bölgelerinde 4 farklı derinlikte çentikler açılmış ve üç nokta yüklemesi ile kırılmışlardır. Daha sonra aynı malzeme modeli, aynı geometri ve çentik boylarına sahip kirişlerin analizi ATENA 3D programı ile yapılmıştır. Elde edilen yük-deplasman eğrileri ve boyut etkisin gösteren çentikli kirişlerin karakteristik boyutu - nominal göçme gerilme inin değişimi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Size effect is an important part of concrete fracture mechanics. To understand beter the fracture mechanics of concrete and behavior of the structures, many studies have been done on the size effect in recent years. Many experiments and material modelings have been performed in virtual environment by using of modeling our age indispensable technology which are computer programs. This study is about comparison of the result of a size effect experiment of with model of the same experment by using ATENA 3D finite element program. First of all, in total 80 concrete beams with same thickness and four different size were prepared in laboratory. After reaching of the prepared concrete beams to the required strength, notches opened with four different depths in tensile sides of the beams and then they were broken with three-point loads. After that, the model of the beams with the same material, same size and same notch lengths were prepared and analysed with ATENA 3D program. Finally, the results were compared which are; load - displacement curves and the characteristic size of the notched beams which shows size effect - nominal tensile failure .