The metaphor of curtain wall in the modern architectural discourse
Modern mimarlık söyleminde giydirme cephe metaforu
  1. Tez No: 342918
  2. Yazar: PINAR KUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. UFUK ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giydirme cephe genellikle on dokuzuncu yüzyıldaki endüstriyel reformun bir sonucu olarak görülür. Teknoloji odaklı anlayışa bağlı olarak, giydirme cephe hakkındaki birçok çalışma, onun kökenini on dokuzuncu yüzyılın sonlarında aramaktadır. Bu çalışmalardan farklı olarak; bu tez, giydirme cephe söyleminin oluşumunu metaforik geçmişi üzerinden incelemektedir. Çalışma, ana etmen olarak sadece teknolojiye odaklanmak yerine, söylemin arka planda kalan kısımlarını ve tekstilden alınan giydirme teriminin çerçeve yapıların cepheleriyle nasıl eşleştirildiğini göstermektedir. Çalışma ayrıca giydirme cephenin ana elemanlarından biri olan çerçeve yapının organikçilik teorisiyle ilgili olarak nasıl ''iskelet'' olarak adlandırıldığını açığa çıkarmaktadır. Çerçeve yapı mimarların sunum kaygısıyla duvarı tekrar düşünmelerini sağlamıştır ve bu bağlamda Gottfried Semper'in giydirme teorisi de yapı ve cephe arasındaki ilişkiye dair giydirme ve maskeleme üzerinden anıtsallaştırma kavramıyla ilgili olan alternatif bir yorum olarak incelenmektedir. Çalışma, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısındaki Chicago?nun mimari ortamına da odaklanarak, aralarında süsleme üzerinden anıtlaştırma ile ilgilenen Louis H. Sullivan'ın da bulunduğu önemli mimarların, ortak bir sunum kaygısından doğan iki farklı çerçeve yapı yorumunu da irdelemektedir. Bu tez, giydirme cephenin, teknolojiyi çok yönlü bir sunum teorisiyle bağdaştırmak için üretilen bir metafor olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Curtain wall is mostly regarded as a direct outcome of the industrial reform in the Nineteenth Century. Following technological determinist approach, most of the studies about curtain wall seek to find an origin for it in the late Nineteenth Century. Different from these studies, this thesis investigates the formation of the discourse of curtain wall in view of its metaphoric background. Instead of focusing only on technology as the main factor, the study unveils different sides of the discourse which remained in the background and deciphers how ''curtain,'' a term borrowed from textile and theatre, has been associated with facade of frame structure. In detail, the study sheds light on how frame structure, one of the main components of a curtain wall system, came to be called as ''skeleton'' with reference to the theory of organicism. The dressing?Bekleidung?theory of Gottfried Semper is also examined as an alternative interpretation of the relationship between structure and facade regarding monumentalization through dressing and masking; as skeleton structure led architects to reconsider wall with concern of representation. Furthermore, the study concentrates on the architectural environment of Chicago in the second half of the Nineteenth Century, exploring two mainly different interpretations of frame structure which both arose from a shared concern of representation by some significant architects, including Louis H. Sullivan, who was also interested in monumentalization through ornament. This thesis claims that curtain wall is a metaphor invented to reconcile the emerging technology with the theory of representation which had diverse sides.