Collaboration in architectural design competitions
Mimari tasarım yarışmalarında işbirliği
- Tez No: 342920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, tasarım yarışmalarına giren mimari tasarım ekiplerini, yakınsak ve ıraksak fikir üretme süreçlerini, ekip olmada öne çıkan engelleri, ve ekip içinde rol ve ilişkilerini referans alarak, tasarımda işbirliğini inceler. Tasarım ekiplerini çalışmak, yaratıcılığın ortak çalışma sayesinde nasıl teşvik edildiğini araştırmak için bir olanak sağlamaktadır. Yaratıcılık ile ilgili görüşler çoğunlukla yaratıcılığı bireysel özgünlük ile ilgili kabul etse de, işbirliği farklı tasarımcıların ortak bir tasarım fikri için, mümkün olduğu kadar çok farklı fikiri göz önüne alarak, birlikte çalışmalarını gerektirir. Ortaklaşa tasarımda, çeşitli fikirleri sunmak kolay olmadığı gibi tek bir fikir üzerinde fikir birliği sağlamak, yine aynı derecede zor olacaktır. Tasarım sürecinde yakınsak ve farklı düşünme rolünü araştırmak için, öncelikle, ekip olarak yarışmalara katılan 30 profesyonel mimar ile telefon görüşmeleri yapıldı. Telefon görüşmeleri, ekiplerin nasıl oluşturulduğunu, ve ekip katılımcılarının mekansal, zamansal, kavramsal, ve teknolojik engellerin üstesinden nasıl geldiklerini araştırmak amacıyla analiz edildi. Yakınsak ve ıraksak fikir üretme aşamalarında, ekip katılımcılarının birden fazla fikirler üretmeleri ve tek bir konuda uzlaşı nasıl sağladıkları incelenmiştir. İkinci olarak, ekip olarak mimarlık yarışmalara katılan üç mimarlık öğrenci ekibiyle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, öğrenci ekiplerin mekansal, zamansal, kavramsal, ve teknolojik engellerin üstesinden nasıl geldiklerini araştırmak amacıyla analiz edildi. Tasarım işbirliğinde, engeller ve ekip katılımcılarının rolleri, yakınsak ve ıraksak tasarım konsepti geliştirmelerini etkilediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study investigates design collaboration with reference to convergent and divergent idea generation processes, conceptual, spatial, temporal and technological barriers, and roles and relationships in architectural design teams entering a design competition. Study of design teams offer a unique opportunity to investigate how creativity is fostered through collaborative work. While views of creativity often relate creativity to individual originality, collaboration requires different designers to work together towards one common design idea and consider as many different ideas as possible. In collaborative design, it would be easier to offer a variety of ideas but equally difficult to establish a consensus on a single idea. To investigate the role of convergent and divergent thinking in the design process, first, 30 professional architects, who participated in competitions as a team, were interviewed via phone. Phone interviews were analyzed thematically to investigate how teams came together and how team participants overcame spatial, temporal, conceptual, and technological barriers. Convergent and divergent idea generation phases were analyzed to understand how team participants generate multiple ideas and converge on one single issue. Second, three groups of architecture students, who participated in competitions as a team, were interviewed. Interviews were analyzed thematically to investigate how teams overcame spatial, temporal, conceptual, and technological barriers. It is concluded that barriers and roles of participants in design collaboration interact with convergent and divergent concept generation.